LotniczyTransport
Gorące newsy

Tureckie linie lotnicze planują sporą ekspansję w Polsce

Na przeszkodzie może jednak stanąć dawna umowa dwustronna z LOT

Linie Turkish Airlines przygotowują się do mocnej ekspansji w Polsce i planują uruchomić loty do Katowic i Krakowa. Na przeszkodzie ekspansji tureckiego przewoźnika może jednak stanąć umowa dwustronna z LOT.

Turkish Airlines uruchomi loty do Katowic i Krakowa

Linie Turkish Airlines planują w najbliższym czasie uruchomić nowe loty do Katowic i Krakowa. O ile metropolia województwa małopolskiego znajduje się na liście planowanych kierunków przewoźnika już od lata, o tyle informacja o połączeniu do Katowic to zupełna nowość. Informacja o uruchomieniu trasy Turkish Airlines do Katowic pojawiła się na tureckiej platformie Public Disclosure Platform (PDP), którą można uznać za publiczny rejestr umów dla jednostek działających na rynku kapitałowym i giełdzie. Przewoźnik nie podał jednak jeszcze szczegółów dotyczących żadnej z tras, takich jak data uruchomienia czy liczba tygodniowych połączeń.

Nasza firma podjęła decyzję o rozpoczęciu obsługi regularnych lotów na warunkach rynkowych do Katowic – czytamy w oficjalnym oświadczeniu.

Jak dodaje portal Pasazer.com, Polska zawarła wcześniej umowę dwustronną z Turcją, zgodnie z którą obaj narodowi przewoźnicy, czyli LOT i Turkish Airlines, muszą latać na określonej trasie między oboma krajami. W sytuacji, gdy tylko jedna linia chce latać na danej trasie, druga musi się zgodzić, czego LOT jeszcze nie zrobił.

Czytaj też: Lotnisko w Katowicach notuje lepsze wyniki niż przed pandemią

Dobre wyniki katowickiego lotniska

Pojawienie się kolejnego przewoźnika byłoby mile widziane przez Port Lotniczy Katowice. Obecnie oprócz krajowego LOT-u z katowickiego lotniska lata Lufthansa, a od niedawna także KLM. Port Lotniczy Katowice im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach jest jednym z największych lotnisk regionalnych w Polsce. Od początku roku do końca listopada lotnisko w Katowicach obsłużyło 4,16 mln pasażerów, czyli o 92,4% więcej, niż w zeszłym roku. Rekordowym jak dotąd był rok 2019, kiedy to obsłużono łącznie 4,56 mln pasażerów.

Prognoza na 2020 r. zakładała przewiezienie 5,5 mln podróżnych, ale przez pandemię było to tylko 1,44 mln, a w 2021 r. – 2,32 mln. Tradycyjnie do największych atrakcji w ofercie lotniczej Katowic należą takie miasta jak Dortmund i Londyn, a w ofercie wakacyjnej prym wiodą Antalya, Burgas, Hurghada i Marsa Alam. Lotnisko w Katowicach określa się jako krajowy lider w segmencie czarterowym i regionalnych przewozach cargo.

Czytaj też: Transport lotniczy jest bezkonkurencyjny czasowo

Turkish Airlines doda nowe trasy do Europy i Ameryki Północnej

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button