IntermodalnyKolejowyTransport
Gorące newsy

Nowy Jedwabny Szlak: Węgry planują wspólną spółkę kolejową z Rosją

Nowy Jedwabny Szlak się rozwija mimo wkroczenia Rosji na wschodnią Ukrainę. Na Moskwę nałożono z tego powodu sankcje gospodarcze, które dotkną sektora bankowego oraz licznych oligarchów. Zaskoczeniem może być zatem informacja, że Moskwa wraz z Austrią i Węgrami planują wspólne przedsięwzięcie kolejowe, które ma zostać uruchomione już na wiosnę bieżącego roku.

Nowy Jedwabny Szlak: Węgry planują wspólną spółkę kolejową z Austrią i Rosją

Choć Unia Europejska podjęła wspólne stanowisko wobec Kremla, to informacja o wspólnym przedsięwzięciu pomiędzy Rosją, a Węgrami i Austrią, może nieco dziwić. Otóż jak informuje serwis Rail Freight, wspólne przedsiębiorstwo kolejowe Rosji, Węgier i Austrii zostanie utworzone już na wiosnę tego roku. W tej sprawie spotkał się ostatnio minister spraw zagranicznych Węgier z dyrektorem generalnym Kolei Rosyjskich.

Czytaj również: Nowy Jedwabny Szlak: Na Węgrzech zamontowano największy żuraw portowy w Europie

Węgierski minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó poinformował w czwartek 17 lutego, że:

Dziś spotkaliśmy się z Olegiem Belozjorovem, prezesem Kolei Rosyjskich, aby omówić ważne szczegóły dotyczące realizacji wspólnej spółki kolejowej tej wiosny. Głównym celem tej nowej spółki, która będzie odgrywać rolę operatora i spedytora logistycznego na Nowym Jedwabnym Szlaku, jest przyciągnięcie na Węgry dużej ilości ładunków. Dokładnie rzecz ujmując, ambicją kraju jest przyciągnięcie 1000 pociągów kontenerowych rocznie, jadących z Chin przez Węgry do Europy Zachodniej.

Tym samym ważną kwestią w rozwoju nowej spółki będzie terminal East West Gate w Fenyeslitke, który zostanie w najbliższych tygodniach. Obiekt jest jednocześnie największym tego typu obiektem w centralnej Europie, który został wybudowany specjalnie pod rozwój Nowego Jedwabnego Szlaku.

Dyrektor generalny East West Gate Janos Talosi powiedział, że terminal zostanie otwarty już wkrótce:

W marcu rozpocznie się proces przekazania technicznego. Uroczyste przekazanie spodziewane jest w drugiej połowie marca, po czym natychmiast rozpocznie się eksploatacja próbna. Do kwietnia 2022 r. przejdziemy do pracy operacyjnej, ze stopniowym zwiększaniem obrotów.

Węgry nie zawetują sankcji wobec Rosji pomimo planowanych wspólnych projektów

Péter Szijjártó wskazał na Facebooku, że mimo planowanej spółki kolejowej, Węgry muszą zgodzić się z pozostałymi krajami europejskimi w kwestii sankcji. Jak wskazał:

Węgry reprezentują wspólne unijne stanowisko i nie zawetują sankcji przeciw Rosji, tak samo jak nigdy dotąd tego nie zrobiły. Stanowisko Węgier jest jasne. Jak zawsze popieramy suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy i nie złamiemy jedności europejskiej odnośnie do reakcji. Tak samo jak nigdy dotąd tego nie zrobiliśmy.

Zdecydowaliśmy się też wziąć na cel 27 osób i podmiotów podważających i zagrażających integralności terytorialnej, suwerenności i niepodległości Ukrainy.

Czytaj również: Nowy Jedwabny Szlak szansą dla polskiej gospodarki

Mimo tych informacji węgierskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie anulowało wspólnego projektu z Moskwą. Co więcej, wiele wskazuje również na to, iż więzi pomiędzy obydwoma krajami nadal są mocne mimo obecnego kryzysu na Ukrainie.

Polecane artykuły

Back to top button