DrogowyTransport

Baidu wprowadza autonomiczne taksówki do Wuhan i Chongqing. Nowe przepisy w chińskich miastach

Chiński gigant Baidu otrzymał zgodę na wprowadzenie autonomicznych taksówek do dwóch miast. Autonomiczne taksówki w Chinach będą poruszać się samodzielnie, bez fizycznego kierowcy nadzorującego działanie inteligentnego systemu. 

Autonomiczne taksówki w Chinach – przełomowa decyzja władz

Chińskie przedsiębiorstwo Baidu dostało pozwolenie na wprowadzanie autonomicznych taksówek. Pojazdy bez kierowcy będą poruszać się po ulicach dwóch dużych chińskich miast – Wuhan oraz Chongqing. Samochody będą poruszać się wyłącznie w wyznaczonych strefach o ustalonych godzinach. Ma to zapewnić bezpieczeństwo w pierwszym etapie testów w warunkach rzeczywistych.

Taksówki Baidu mają być już wkrótce wdrażane na szeroką skalę. Wobec szeroko zakrojonych planów Baidu zredukowało koszty produkcji jednego pojazdu. Koszt jednostkowy nowego modelu spadnie do 250 000 juanów (ok. 170 tys zł). W przypadku pojazdów poprzedniej generacji było to ok. 480 000 juanów. Ograniczenie kosztów ma pozwolić na wdrożenie dziesiątek tysięcy autonomicznych samochodów w całych Chinach. „Robotaxi” ma być w przyszłości o połowę tańsze od klasycznej taksówki.

Zobacz także: Baidu wypuszcza taksówkę ze zdejmowaną kierownicą

Nowe przepisy w chińskich miastach

To nowe przepisy, na których wprowadzenie uzyskano zgodę władzy. Pomimo że autonomiczne pojazdy poruszały się dotychczas po ulicach dziesięciu chińskich miast, wymogiem było, aby za kierownicą siedział kierowca i monitorował pracę pojazdu. Wówczas mógł on przejąć kontrolę w ramach potencjalnego zagrożenia na drodze. Pojazdy posiadają autonomiczne funkcje poziomu 4. Wokół samochodu znajduje się dwanaście kamer oraz osiem lidarów (systemy wykrywania potencjalnych zagrożeń, podobne do radarów, które wykorzystują pulsujące światło laserowe zamiast fal radiowych).

Zobacz także: Susza w Chinach. Wstrzymano pracę niektórych fabryk, wprowadzono racjonowanie energii

Udzielenie zgody na poruszanie się po ulicach dużych miast autonomicznych taksówek bez kierowcy jest sporym przełomem w Chinach. Jak podaje agencja Reutera, obecnie największymi konkurentami Baidu są Pony.ai i WeRide.

Na wieść o wprowadzeniu robotaxi w kolejnych chińskich miastach, głos zabrał Elon Musk. Powiedział, że Tesla zamierza rozpocząć produkcję własnej autonomicznej taksówki w 2024 roku. Wówczas koszt przejazdu taksówką ma być niższy od kosztu biletu autobusowego.

Chiny po raz kolejny zamykają część fabryk! Powodem rekordowe upały

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button