DrogowyTransport

Wielka Brytania planuje wprowadzić przepisy dotyczące autonomicznych pojazdów do 2025 roku

Londyn chce, aby przepisy dotyczące autonomicznych pojazdów zostały zatwierdzone do połowy tej dekady. Na całym świecie trwają testy inteligentnych samochodów, a zmiana prawa pozwoli na ich rozwój również w Zjednoczonym Królestwie. 

Przepisy dotyczące autonomicznych pojazdów – Wielka Brytania chce zmian

Wielka Brytania chce zatwierdzenia przepisów dotyczących autonomicznych pojazdów do 2025 roku. Na ostatniej konferencji rządowej ogłoszono plany dotyczące nowych wprowadzenia przepisów i 100 mln funtów dofinansowania. Rząd chce wykorzystać wschodzący rynek pojazdów autonomicznych i stworzyć blisko 40 tys. miejsc pracy.

Sekretarz ds. transportu Grant Shapps przyznał, że oczekuje, iż Wielka Brytania stanie się centrum rozwoju technologii autonomicznych. W planach są badania dotyczące ich potencjalnego wpływu na bezpieczeństwo na drodze.

Zobacz także: Baidu wprowadza autonomiczne taksówki do Wuhan i Chongqing. Nowe przepisy w chińskich miastach

Według prawa obowiązującego na Wyspach niektóre pojazdy z wybranymi funkcjami autonomicznymi będą dopuszczone do ruchu już w przyszłym roku. Planowane przepisy mają objąć jednak szersze zastosowanie, w tym dla transportu publicznego i pojazdów dostawczych. Z uwagi na względy bezpieczeństwa, w planach jest wyznaczenie stref oraz wdrożenie dodatkowych restrykcji.

Zobacz także: Światowa produkcja litu wzrosła o 21% r/r. Gdzie znajdują się największe złoża?

Autonomiczne pojazdy na świecie – kolejny kraj chce zmian w prawie

Testy samochodów autonomicznych, najczęściej w formie taksówek prowadzone są aktywnie przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych oraz Chinach. W tym roku ważnych zmian w prawie dokonano właśnie w Chińskiej Republice Ludowej. Dzięki nowelizacji Baidu wprowadzi autonomiczne taksówki do Wuhan i Chongqing. Pojazdy będą poruszać się wyłącznie w wyznaczonych strefach o ustalonych godzinach. Ma to zapewnić bezpieczeństwo podczas testów w warunkach rzeczywistych (Więcej: Baidu wprowadza autonomiczne taksówki do Wuhan i Chongqing. Nowe przepisy w chińskich miastach).

Podczas gdy w amerykańskich miastach programy pilotażowe są prowadzone z udziałem kierowców, autonomiczne taksówki w Chinach już niedługo będą poruszać się samodzielnie, bez fizycznego kierowcy nadzorującego działanie inteligentnego systemu. Ma być to znaczący krok w postępie technologicznym.

Volkswagen podejmuje współpracę z indyjskim gigantem motoryzacyjnym

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Back to top button