MorskiTransport
Gorące newsy

Ukraińskie zboże odrzucone przez klienta. Powód jest prozaiczny

Choć statki z ukraińskim zbożem w końcu zostały odblokowane z portów i wyruszyły w podróż, to napotkały na dość niespodziewany problem. Otóż jeden z libańskich klientów odmówił przyjęcia masowca Razoni z 26527 tonami ukraińskiej kukurydzy. Nie ma co również ukrywać, że tłumaczenia pozostawiają wiele do życzenia. Wszystko dlatego, że kontrahent zasłonił się… opóźnieniami dostawy ładunku.

Masowiec Razoni z ponad 26 tys. ton kukurydzy zawrócono z portu w Libanie

Ambasada Ukrainy w Libanie potwierdziła, że statek Razoni z ponad 26 tys. ton ukraińskiej kukurydzy, mający trafić do lokalnego klienta, został zawrócony z portu. Powód był dość zaskakujący, ponieważ kupujący odmówił transakcji z powodu „opóźnień w dostawie o ponad pięć miesięcy”. Obecnie masowiec poszukuje innych możliwości rozładunku cargo w LIbanie oraz innych okolicznych portach.

Potwierdził to libański Minister Robót Publicznych i Transportu Ali Hamia. Polityk wskazał, że ukraiński statek zmienił trasę i czeka na instrukcję dotyczącą nowego miejsca docelowego.

Czytaj również: Ukraińska gospodarka załamuje się. PKB spadnie o 33%, a płace realne aż o 27%

Razoni, to pierwszy statek, który opuścił Ukrainę w ramach umowy podpisanej przez ONZ. Jednostka miała przybyć do Libanu w niedzielę, ale zmienił miejsce przeznaczenia na turecki port Mersin. Obecnie jest zakotwiczony u południowego wybrzeża Turcji, według danych z systemu Refinitiv ship tracker.

Organizacja Narodów Zjednoczonych i Turcja pośredniczyły w zawarciu porozumienia w zeszłym miesiącu pomiędzy Rosją a Ukrainą w sprawie eksportu zboża. Negocjacje wynikały z realnego ryzyka doprowadzenia do poważnych niedoborów żywności, a nawet kryzysu żywnościowego w niektórych rejonach świata. Dotyczyło to głównie krajów afrykańskich, które są jednym z głównych odbiorców żywności z Ukrainy. Dzięki negocjacjom od początku sierpnia z Ukrainy wypłynęło około 243 tysięcy ton kukurydzy.

Cztery kolejne statki ze zbożem opuściły ukraińskie porty

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button