Info z rynkuMorskiTransport

Statek z 30 tys. ton ukraińskiej kukurydzy nie wypłynął z Czarnomorska

Choć pierwsze statki z ukraińskim zbożem wyruszyły z Odessy i okolicznych portów, to wciąż napotykają na kolejne problemy. Masowiec Razoni, który w libańskim Trypolisie miał przekazać 26 tys. ton kukurydzy, jako pierwszy został odrzucony przez klienta. Teraz okazuje się, że kolejna jednostka nie mogła wypłynąć z portu. Powód był jednak zupełnie inny, o czym zdążyła poinformować Ankara.

Statek z ukraińskim zbożem utkwił w Czarnomorsku

Porozumienie, jakie udało się osiągnąć w ostatnim czasie, pozwoliło na wypłynięcie 12 statków z ukraińskim zbożem. Dzięki temu istnieje prawdopodobieństwo, że uniknie się lub przynajmniej zminimalizuje — ryzyko głodu w wielu częściach świata. Niestety mimo wielu chęci na horyzoncie pojawiają się coraz to nowsze problemy.

Przykładem jest masowiec Razoni, który przedostał się przez cieśninę Bosfor, musi szukać nowego klienta. Pozostałe 11 jednostek także mogą spotkać się z nieprzyjemnościami, choćby wynikającymi z całkowicie innych powodów.

PLAKO System - inteligentne systemy dokowania

Otóż jak informuje agencja Reuters, przebywający w porcie Czarnomorsku masowiec OSPREY S, który jest załadowany 30 tys. ton kukurydzy, był gotowy do eksportu zboża już we wtorek. Niestety, tureckie ministerstwo obrony przekazało w czwartek, że statek musi pozostać w porcie do odwołania.

Powodem takiej decyzji były złe warunki pogodowe panujące na morzu, które uniemożliwiały bezpieczne dotarcie całego ładunku. Statek z ukraińskim zbożem wciąż stacjonuje w Czarnomorsku, przez co istnieje ryzyko, że kolejny odbiorca również powoła się na opóźnienia w dostawie.

Czytaj również: Na globalnym rynku surowców ceny spadają już od miesięcy! Można mówić o trendzie

Kolejny statek z ukraińskim zbożem utknął w porcie

Tymczasem Ankara przekazała, że dwa kolejne statki, które zostały skontrolowane w Stambule, są w drodze na Ukrainę. Dzięki temu jest szansa, że proces eksportu zboża zostanie ułatwiony i przyspieszony.

Co istotne, aby nadzorować cały proces logistyczny, 27 lipca oficjalnie uruchomiono w Stambule Wspólne Centrum Koordynacyjne. Składa się z ono z przedstawicieli trzech państw i ONZ, dzięki czemu transport statków handlowych z żywnością i nawozami jest bezpieczny.

Od pierwszego wypłynięcia 1 sierpnia, w ramach umowy z ukraińskich portów wypłynęło do tej pory łącznie 12 statków przewożących ponad 374 tys. ton zboża.

Największą jednostką, jaką do tej pory opuściła ukraińskie porty, jest Ocean Lion, który obecnie płynie do Singapuru. Statek był ostatnio zakotwiczony na Morzu Marmara, w pobliżu południowego krańca cieśniny Bosfor w Stambule. Sam OSPREY S, który utknął w Czarnomorsku, jest drugim statkiem, który trafił do tego portu w celu załadunku.

Rozpoczyna się eksport ukraińskiej kukurydzy przez Polskę. Hiszpanie wysłali pierwszy pociąg

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button