KolejowyTransport

Rail Cargo Group zwiększa transport zboża z Ukrainy

ÖBB Rail Cargo Group twierdzi, że przeznacza „wszystkie dostępne zasoby” na transport zboża z Ukrainy w ramach planu Komisji Europejskiej „Solidarity Lanes” w celu ochrony dostaw żywności po rosyjskiej inwazji i blokadzie portów Morza Czarnego.

Rail Cargo Group zwiększa przewozy zboża z Ukrainy

Przepustowość pociągów Rail Cargo Group do Austrii ma być stopniowo podwajana do około 2 600 ton w lipcu, a pociągi na Węgry zostaną zwiększone nawet o 66% z 6 500 do 9 100 ton. Od marca do maja RCG przewiozło z Ukrainy do Niemiec, Włoch, Austrii, Słowacji i Węgier ponad 130 000 ton zboża. Spółka zależna Rail Cargo Hungaria odpowiada za około 75% eksportu zboża z Ukrainy na Węgry i obecnie obsługuje od 10 do 15 pociągów tygodniowo. Około 70% tego zboża pozostaje na Węgrzech, podczas gdy pozostałe 30% jest eksportowane, głównie do Włoch.

RCG przetransportowało ponad 33 500 ton zboża z Reni na granicy rumuńskiej do portu w Konstancji, dopóki w maju z powodu braku oleju napędowego nie trzeba było przestawić się na żeglugę śródlądową. Obecnie między Reni a Konstancją pływają cztery barki w imieniu RCG, przewożąc około 20 000 ton miesięcznie.

Cieszę się, że ÖBB Rail Cargo Group może wnieść wkład we wsparcie ukraińskiego rolnictwa w tym trudnym okresie i zabezpieczyć nasiona oraz przestrzeń magazynową na następne zbiory, a jednocześnie zapewnić dostawy niedrogiego zboża na całym świecie – powiedział prezes zarządu Clemens Först.

Czytaj też: Rumuńskie porty ścigają się z czasem w wysyłce ukraińskiego zboża

Transport zboża z Ukrainy

Pomimo wojny Ukrainie w maju udało się ponad pięciokrotnie zwiększyć wolumen eksportu zboża, nasion oleistych oraz olejów względem marca. Jak wskazują analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego, w marcu wyeksportowano 331 tys. ton zboża, w kwietniu 968 tys. ton, a w maju 1,742 mln ton. Pomimo że sytuacja poprawia się z miesiąca na miesiąc, to wciąż za mało, aby sprostać potrzebom. Przed wojną eksportowano 5-7 mln ton w skali miesiąca. Według szacunków Ukraińskiego Związku Zbożowego, w tym roku eksport pszenicy Ukrainy wyniesie 10 mln ton. To zaledwie połowa wolumenu z 2021 roku.

W związku z ograniczoną przepustowością, w najbliższych tygodniach Ukraina może mieć poważne problemy z transportem zboża. Zbliżają się żniwa, część zboża musi zostać wywieziona z kraju, gdyż nie ma gdzie składować plonów. Według słów Joe Bidena, przy polskiej granicy mają powstać silosy pozwalające na tymczasowe przechowywanie ziarna. Sytuacja jednak jest rozwojowa, a rolnicy czekają na otwarte deklaracje polityków.

Czytaj też: Bezpieczeństwo żywnościowe Indii jest zagrożone. Nadchodzi fala głodu

Prezydent Zełenski wezwał do odblokowania ukraińskich portów

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button