MorskiTransport

Baltic Hub bije kolejny rekord! Tysiące ciężarówek i kontenerów obsłużone w mgnieniu oka

Terminal w Gdańsku obsługuje ponad 700 statków rocznie, w tym 100 największych kontenerowców świata

Pracownicy gdańskiego terminala Baltic Hub pochwalili się na portalu Linkedin nowym rekordem. Nasz rodzimy terminal obsłużył w ciągu jednej zmiany rekordową liczbę kontenerów i ciężarówek, i to w wyjątkowo krótkim czasie. Obecnie trwa rozbudowa hubu, a więc w przyszłych latach najprawdopodobniej czekają nas kolejne rekordy.

Kolejny rekord Baltic Hub

Jak możemy przeczytać na profilu gdańskiego terminala, w ciągu jednej zmiany Baltic Hub obsłużył aż 1731 ciężarówek i 2652 kontenery, przy czym średni czas obsługi wyniósł zaledwie 32 minuty. To nowy rekord operacyjny, bowiem poprzedni rekordowy wynik to 1734 ciężarówki i 2596 kontenerów, z czasem obsługi wynoszącym 37 minut.

To osiągnięcie jest świadectwem niezwykłej pracy naszego zespołu operacyjnego. Profesjonalizm #BalticHubTeam, zaangażowanie i ciągłe dążenie do doskonalenia procesów są kluczowymi czynnikami sukcesu. Dziękujemy za Waszą ciężką pracę i gratulujemy wspaniałego wyniku! – czytamy na profilu.

Czytaj też: Ponad 2 mln przeładowanych TEU. Baltic Hub podsumowuje rok 2023

Tak dobre wyniki nie powinny dziwić, bowiem terminal na terenie Portu w Gdańsku jest największym takim obiektem w Polsce i jedynym w naszym kraju, do którego mogą wpłynąć gigantyczne kontenerowce z Chin. Został otwarty w 2007 roku pod nazwą DCT Gdańsk i w pierwszym roku działalności obsłużył zaledwie 4423 TEU ładunków. Dzisiaj jednak Baltic Hub obsługuje średnio ponad 2 miliony TEU ładunków (w ubiegłym roku było to 2 047 112 TEU) i ma bardzo ambitne plany wzrostu.

W #BalticHub konsekwentnie dążymy do poprawy produktywności i wydajności naszego terminala. Każdy rekord jest krokiem w realizacji misji oferowania usług na najwyższym poziomie. Podnoszenie efektywności jest częścią naszego długoterminowego zobowiązania do innowacji i ciągłego rozwoju w obszarze logistyki i obsługi ładunków – czytamy na Linkedinie.

Dalszy rozwój gdańskiego terminala

Terminal w Gdańsku obsługuje ponad 700 statków rocznie, w tym 100 największych kontenerowców świata. Obiekt jest ogromny, a jego 1,3-kilometrowe nabrzeże pozwala na obsługę nawet 4 statków jednocześnie. Baltic Hub posiada zdolność przeładunkową do 2,9 mln TEU rocznie, a biorąc pod uwagę tempo wzrostu przeładunków, konieczna była jego rozbudowa.

Czytaj też: Zadłużenie w Polsce rośnie, ale bardzo powoli! Wysokie stopy hamują odbicie

Prace wokół nowego, głębokowodnego nabrzeża T3, trwają już od jesieni 2022 roku. Na powstającym obszarze ma działać aż 7 dźwigów portowych, a na placu manewrowo-składowym zostanie zainstalowanych 20 zautomatyzowanych suwnic RMG. Według założeń nowy terminal ma zostać oddany do użytku w przyszłym roku. Rozbudowa terminala umożliwi wzrost przeładunków do nawet 4,5 mln TEU rocznie.

W tej chwili mamy zakończone prace hydrotechniczne, wchodzimy w etap prac konstrukcyjnych w trakcie których powstanie nawierzchnia terminalu, szyny i wszelkie urządzenia służące do przeładunków kontenerów. Ogromnie interesująca, biorąc pod uwagę unikatowość obiektu i jego rolę jest zastosowana teletechnika i energetyka – mówił w lutym Jakub Długoszek, Dyrektor Budownictwa Infrastrukturalnego w Budimex SA.

Ależ inwestycja! Nowy gdański terminal już niemal na półmetku 

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button