MagazynyMorskiTransport

Ależ inwestycja! Nowy gdański terminal już niemal na półmetku 

Zakończenie prac budowlanych planowane jest na trzeci kwartał 2025 roku

W Gdańsku trwa budowa nowego terminala kontenerowego T3 Baltic Hub, którego realizacja przez konsorcjum Budimex i Deme Dredging osiągnęła 40% zaawansowania. Aktualnie głównie prowadzone są prace kafarowe i żelbetowe, a także rozpoczęto wbijanie stalowych brusów na południowej ścianie terminala. 

Terminal T3 Baltic Hub niemal w połowie ukończony

Realizacja Baltic Hub T3 obejmuje między innymi konstrukcję nabrzeża głębokowodnego o całkowitej długości 717 metrów oraz głębokości 18 metrów, wraz z placem o powierzchni 36 hektarów. Po zakończeniu tego przedsięwzięcia zdolności przeładunkowe terminala wzrosną z aktualnych 3 do 4,5 miliona TEU rocznie, co sprawi, że stanie się on jednym z największych obiektów tego typu w Europie, zdolnym do obsługi największych statków na świecie. Zakończenie prac budowlanych planowane jest na trzeci kwartał 2025 roku.

W ‎tej chwili mamy zakończone prace hydrotechniczne, wchodzimy w etap prac ‎konstrukcyjnych w trakcie których powstanie nawierzchnia terminalu, szyny i wszelkie urządzenia służące do ‎przeładunków kontenerów. Ogromnie interesująca, biorąc pod uwagę unikatowość obiektu i jego rolę jest zastosowana teletechnika i energetyka – mówi Jakub Długoszek, Dyrektor Budownictwa Infrastrukturalnego w Budimex SA.

Gdański terminal T3 Baltic Hub niemal na półmetku 
Budimex

Gdański terminal kontenerowy T3 Baltic Hub zostanie wyposażony w system półautomatyczny, który umożliwi sterowanie i zarządzanie obiektem z oddalonego budynku. Zakres prac teletechnicznych w ramach tego projektu był dotychczas nieznany w Polsce.

Czytaj też: Budowa terminala na Martwej Wiśle już na półmetku

Terminal budowany w zrównoważony sposób

W trakcie budowy terminala T3 wykorzystano technologie, które mają zapewnić nienaruszalność środowiska naturalnego wokół nowego obiektu. Regularnie prowadzone są badania środowiskowe, monitorowany jest poziom hałasu zarówno pod wodą, jak i na lądzie. Ponadto stosowane są specjalne urządzenia odstraszające, aby zapewnić ochronę ssaków morskich.

Tak duża budowa prowadzona na nabrzeżu wymaga wyjątkowej dbałości o środowisko. Dlatego wszystkie prowadzone przez nas czynności wykonywane są z należytą troską o żyjące tu zwierzęta. W celu ich ochrony prace realizowane są pod nadzorem przyrodniczym – dodaje Anna Soszyńska, Koordynator Ochrony Środowiska na kontrakcie budowy terminala T3 w Budimex SA.

Gdański terminal T3 Baltic Hub niemal na półmetku 
Budimex

Czytaj też: Największe miasta w Polsce. Gdzie mieszka najwięcej Polaków? [RANKING]

To nie jest jedyny przykład zaangażowania Grupy Budimex w aktywną ochronę regionu wybrzeża Bałtyku. W grudniu zeszłego roku nawiązano współpracę z Fundacją Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego, która zarządza Stacją Morską i Fokarium w Helu. W efekcie tego partnerstwa przekazano ośrodkowi rehabilitacji fok zaawansowany analizator biochemiczny, który wesprze odtwarzanie populacji ssaków morskich, w tym fok i morświnów.

Gdański terminal T3 Baltic Hub niemal na półmetku 
Budimex

Terminal w Świnoujściu odebrał rekordowe 4,66 mln ton LNG!

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button