PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
DrogowyTransport

BMW otwiera w Chinach fabrykę elektryków. Niemiecki gigant chce iść śladem Tesli?

Bayerische Motoren Werke AG planuje dogonić Teslę i innych lokalnych konkurentów na azjatyckim rynku. W Chinach powstaje właśnie nowa fabryka, która ma umożliwić ekspansję BMW na chiński rynek elektryków. 

Fabryka BMW w Chinach – trzynaście nowych modeli

Projekt budowy fabryki w Chinach opiewa na sumę 2,2 mld USD. To największa inwestycja, jaką kiedykolwiek BMW poczyniło w Chinach. Zakład zostanie ulokowany w północnym mieście przemysłowym Shenyang. W projekcie uczestniczy BMW oraz państwowy holding Brilliance China Automotive Holdings Ltd. Co więcej, do przyszłego roku BMW planuje wprowadzić na chiński rynek 13 modeli elektryków.

Zobacz także: Prognos: Eksport do Niemiec zapewnia milion miejsc pracy w Polsce

BMW sprzedaje obecnie w Chinach 40% swojej produkcji. Budowany zakład jest trzecim chińskim zakładem marki, wszystkie powstały ze współpracy z Brilliance China Automotive Holdings Ltd. Nowa fabryka została wyposażona w elastyczne systemy produkcji, które pozwalają na szybką reakcję na zmieniający się popyt. Pomimo że docelowo będzie przystosowany do produkcji elektryków, w niektórych przypadkach może również produkować inne modele.

Rynek o coraz większej wartości

Niemiecki producent przez lata dominował na tamtejszym rynku, biorąc pod uwagę samochody z silnikami spalinowymi. Jednak aktualnie to pojazdy elektryczne napędzają wzrost rynku motoryzacyjnego w Chinach. Europejskie koncerny zostały przyćmione przez Teslę, która aktualnie jest numerem jeden, jeśli chodzi o zachodnie koncerny sprzedające elektryki w Chinach. Firma założona przez Elona Muska zajmuje 3. miejsce pod względem wolumenu sprzedaży.

Zachodnie koncerny nie chcą zmarnować potencjału chińskiego rynku. Tylko w ciągu pierwszych pięciu miesięcy BYD, największy chiński producent pojazdów elektrycznych podwoił swoją sprzedaż w skali roku i całkowicie zrezygnował z produkcji samochodów spalinowych.

Zobacz także: Tesla modernizuje chińską gigafabrykę. Z zakładu ma wyjeżdżać milion samochodów rocznie

Według nieoficjalnych danych tegoroczna sprzedaż elektrycznych modeli BMW znacząco się obniżyła. Poprzez budowę nowej fabryki niemiecki koncern chce zintensyfikować swoje działania na lokalnym rynku. Pierwszym modelem, który ma wyprodukować nowa fabryka, jest popularny elektryk i3.

Grupa Volkswagen wycofuje 100 tys. samochodów hybrydowych ze względu na zagrożenie pożarem

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button