MorskiTransport
Gorące newsy

Prezydent Zełenski wezwał do odblokowania ukraińskich portów

Prezydent Wołodymyr Zełenski wezwał do odblokowania ukraińskich portów, zajętych przez Rosję. Ukraiński prezydent apelował, że konieczne jest natychmiastowe działanie, aby umożliwić eksport pszenicy i zapobiec światowemu kryzysowi żywnościowemu.

Zełenski wezwał do odblokowania ukraińskich portów

We wpisie na komunikatorze Telegram po rozmowie z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem, który przebywał z wizytą w ukraińskim mieście Odessa, prezydent Zełenski wezwał do odblokowania ukraińskich portów, które zostały zajęte przez rosyjskie wojska.

Ważne jest, aby zapobiec kryzysowi żywnościowemu na świecie spowodowanemu agresywnymi działaniami Rosji. Należy podjąć natychmiastowe działania w celu odblokowania ukraińskich portów dla eksportu pszenicy – napisał Zełenski.

Zełenski nie sprecyzował, jakie działania chciałby podjąć. Kraje NATO, w tym Stany Zjednoczone, wykluczyły interwencję zbrojną z obawy przed wywołaniem szerszej wojny.

Michel, który przewodniczy szczytom przywódców państw członkowskich Unii Europejskiej, napisał na Twitterze, że widział w Odessie silosy pełne zboża, pszenicy i kukurydzy, które były gotowe do eksportu, ale zostały zablokowane.

Ta bardzo potrzebna żywność została zablokowana z powodu rosyjskiej wojny i blokady portów na Morzu Czarnym. Niesie to ze sobą dramatyczne konsekwencje dla krajów podatnych na zagrożenia. Potrzebujemy globalnej odpowiedzi – napisał.

Czytaj też:  Polska i Ukraina utworzą wspólne przedsiębiorstwo logistyczne

Blokada portów zagraża bezpieczeństwu żywnościowemu

Blokada ukraińskich portów przez Rosję od czasu jej inwazji 24 lutego zwiększyła niestabilność na międzynarodowych rynkach finansowych, powodując wzrost cen towarów. Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres powiedział w zeszłym tygodniu, że problem światowego bezpieczeństwa żywnościowego nie może zostać rozwiązany bez przywrócenia ukraińskiej produkcji rolnej na rynek światowy.

Według danych Międzynarodowej Rady Zbożowej, Ukraina była czwartym co do wielkości eksporterem kukurydzy w sezonie 2020/21 i szóstym eksporterem pszenicy. Jednak przez wojnę prawie 25 milionów ton zbóż utknęło na Ukrainie. Ukraińscy urzędnicy rolni twierdzą, że nadwyżka przeznaczona na eksport wynosi około 12 milionów ton, a analitycy rolni twierdzą, że zapasy Ukrainy są tak duże, że nie będzie wystarczająco dużo miejsca na przechowywanie nowych zbiorów, gdy nadejdą.

Jak dotąd Ukraina obsiała w tym roku około 7 mln hektarów zbóż jarych, czyli o 25-30% mniej niż w analogicznym okresie 2021 roku. W kwietniu Ukraina wyeksportowała 1,090 mln ton zbóż, ale jakość zasiewów nie była taka sama jak w zeszłym roku, a obszar zasiewów kukurydzy był mniejszy. Ukraińskie ministerstwo rolnictwa podkreśliło znaczenie eksportu ukraińskiego zboża przez Rumunię, gdzie jest ono przewożone koleją, ale eksport ten może się skomplikować w ciągu dwóch miesięcy z powodu transportu nowych zbiorów pszenicy w Rumunii i Bułgarii. Obecnie porty bałtyckie stanowią najbardziej atrakcyjną alternatywę dla eksportu zboża.

Czytaj też: Bezpieczeństwo żywnościowe Indii jest zagrożone. Nadchodzi fala głodu

Ukraina formalnie zamyka cztery porty zajęte przez wojska rosyjskie

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button