LotniczyTransport

Lotnisko Heathrow musi co roku obniżać opłaty pasażerskie

Lotnisko Heathrow zostało zobowiązane przez Urząd Lotnictwa Cywilnego do corocznego obniżania opłat pasażerskich dla linii lotniczych do 2026 roku. Regulator stwierdził, że obniżka opłat odzwierciedla niedawny wzrost liczby pasażerów, ale nadal pozwoli lotnisku na inwestycje. Heathrow, które domagało się podniesienia opłat, stwierdziło jednak, że takie posunięcie zaszkodzi wprowadzeniu kluczowych usprawnień.

Lotnisko Heathrow musi obniżyć opłaty

Opłaty pasażerskie wnoszone są przez linie lotnicze, ale następnie mogą być przenoszone na pasażerów poprzez ceny biletów lotniczych. Opłaty przeznaczane są na eksploatację terminali, pasów startowych, systemów bagażowych i bezpieczeństwa. Obecnie średnia opłata za pasażera na lotnisku Heathrow wynosi 30,19 funta. Lotnisko Heathrow chciało podnieść tę opłatę do 41,95 funtów, ale Urząd Lotnictwa Cywilnego (CAA) zdecydował, że do 2026 roku opłata będzie musiała zostać obniżona 26,31 funta.

CAA stwierdziło, że obniżenie opłaty „odzwierciedla oczekiwany wzrost liczby pasażerów w miarę wychodzenia z pandemii oraz wyższy poziom limitu cenowego w 2022 roku, który został wprowadzony w 2021 roku, aby odzwierciedlić wyzwania związane z pandemią w tamtym czasie”. W grudniu 2021 roku Heathrow otrzymało zgodę na podniesienie opłaty pasażerskiej z 19,60 do 30,19 funtów. Richard Moriarty, dyrektor generalny CAA, powiedział, że obniżka opłat jest „działaniem w słusznej sprawie dla konsumentów”.

Uważnie wysłuchaliśmy zarówno lotniska Heathrow, jak i linii lotniczych, które mają różne poglądy na temat przyszłego poziomu opłat. Nasza niezależna i bezstronna analiza równoważy przystępne opłaty dla konsumentów, jednocześnie pozwalając Heathrow na inwestycje potrzebne w przyszłości – powiedział.

Moriarty powiedział w programie BBC Today, że dzięki ożywieniu gospodarczemu, w którym „przybywa pasażerów”, opłaty mogą zostać obniżone. Dodał jednak, że limit nadal pozwoli na inwestycje warte 3,6 mld funtów, w tym nowe systemy bagażowe w terminalu 2.

Czytaj też: Pracownicy British Airways zagłosują w sprawie ewentualnego strajku

Lotnisko Heathrow jest zbyt kosztowne

Propozycje CAA te powinny obniżyć koszt biletu z Heathrow o 4 funty do 2026 roku. Obecnie opłata w wysokości 30,19 funtów stanowi około 5% kosztu typowego biletu z Heathrow do Nowego Jorku. Shai Weiss, dyrektor generalny Virgin Atlantic, powiedział, że regulator „może i musi pójść dalej, aby obniżyć pułap” w stosunku do swoich propozycji.

W obliczu trwającego ożywienia w branży turystycznej, nasza wspólna uwaga powinna skupić się na zapewnieniu klientom jak najlepszych doświadczeń dzięki uczciwym opłatom, zwłaszcza w sytuacji, gdy konsumenci zmagają się z presją kosztów utrzymania, a nasze globalne aspiracje brytyjskie są zagrożone – stwierdził.

Organizacja branżowa Airlines UK stwierdziła, że propozycje obniżą koszty korzystania z lotniska przez konsumentów, „biorąc pod uwagę zdecydowane ożywienie, jakie jest obserwowane w przypadku podróży lotniczych od czasu pandemii”. Zdaniem organizacji lotnisko Heathrow kosztuje zbyt dużo.

Opłaty są jednak nadal zbyt wysokie na Heathrow – najdroższym lotnisku na świecie – i dlatego CAA może i powinien pójść jeszcze dalej, aby zrównać je z innymi europejskimi węzłami lotniczymi – dodano.

Jednak dyrektor naczelny Heathrow, John Holland-Kaye powiedział, że regulator „nadal nie docenia tego, co jest potrzebne, aby zapewnić dobrą obsługę pasażerów, zarówno pod względem poziomu wymaganych inwestycji i kosztów operacyjnych, jak i uczciwej zachęty potrzebnej prywatnym inwestorom do ich sfinansowania”.

Jeśli te elementy propozycji CAA nie zostaną poprawione, spowodują, że pasażerowie będą mieli gorsze doświadczenia na Heathrow, ponieważ źródło inwestycji w usługi wyschnie – powiedział.

Czytaj też: Ruch lotniczy w Polsce ostro w dół, w Łodzi w mocno w górę

Brytyjskie linie lotnicze leasingują unijne samoloty, aby ominąć przepisy

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button