Magazyny

Wykryto chwilowe spiętrzenie wody — co zrobić, gdy detektor działa?

Choć pytanie zadane w tytule może wydawać się z pozoru nieco osobliwe, to tak naprawdę jest w pełni zasadne. Działający Detektor Spiętrzenia Wody (DSW)  to oczywiście powód do zadowolenia, jednak nie każdy wie, co zrobić, gdy urządzenie wykryje spiętrzenie wody. Tłumaczymy, jakie kroki podjąć, aby odpowiednio zabezpieczyć dach płaski.

Na początek musimy jednak wyjaśnić dwie kwestie — po pierwsze, czym grozi spiętrzenie wody na dachu płaskim, a po drugie, co może do niego doprowadzić. Potraktujmy to, jako fundament, na którym oprzemy nasze dalsze działania. Bazując na zdobytym doświadczeniu, możemy jasno stwierdzić, że wiedza zarządców, najemców i właścicieli obiektów wielkopowierzchniowych jest w tym zakresie mocno ograniczona. Zdajemy sobie sprawę, że zapewne wynika to z natłoku innych obowiązków, dlatego nie przedłużając — odpowiedzmy na pozornie proste pytanie, czym grozi i co może doprowadzić do spiętrzenia wody na dachu płaskim?

Chwilowe spiętrzenie wody na dachu i zagrożenia, jakie za sobą niesie

Wiele osób tkwi w błędnym przekonaniu, że chwilowe spiętrzenie wody, na niewielkim obszarze jest niegroźne, a tymczasem może ono doprowadzić nawet do katastrofy budowlanej. Przyjrzyjmy się liczbom — typowy dach płaski jest w stanie wytrzymać ciężar rzędu 100-150 kilogramów na 1 mkw. Wydaje się, że to wysoka wartość, jednak tylko pozornie, ponieważ miejscowo takie obciążenie generuje spiętrzenie zaledwie 10-15 centymetrów wody.

Zobacz także: Jak przygotować dach na letnie ulewy?

Katastrofa budowlana — choć stanowi największe niebezpieczeństwo — nie jest jedynym zagrożeniem. Zastoisko wodne może doprowadzić do miejscowych oberwań, jak również przecieków. Te ostatnie najczęściej generują spore straty finansowe, niszcząc towar składowany w hali lub zmuszając do przerwania procesu produkcyjnego. Warto więc działać zawczasu, tak, aby uniknąć tego rodzaju problemów.

Możliwe przyczyny spiętrzenia wody na dachu płaskim


Spiętrzenie wody na dachu
płaskim może mieć wiele przyczyn. Rzadko kiedy wystarczą tylko opady deszczu, zwykle możemy znaleźć dodatkowy czynnik, który odpowiada za niedrożność wpustów dachowych. Wyjątkiem jest deszcz nawalny, jaki prowadzi do przekroczenia przepustowości wpustów i w konsekwencji tworzenia zastoisk wodnych.

Jeśli chodzi o nasze doświadczenie, to możemy wyróżnić dwie główne przyczyny odpowiadające za zatkanie wpustów dachowych. Pierwsza z nich to śmieci, najczęściej o charakterze budowlanym — worki po cemencie, opakowania kleju, zużyte narzędzia, można tak wymieniać bardzo długo. Pozostawione na dachu szybko zostają przetransportowane przez wodę w kierunku wpustów, gdzie blokują odpływ. Jeśli więc właśnie prowadzisz lub w najbliższym czasie rozpoczynasz remont dachu, czy elementów zlokalizowanych na nim, pamiętaj o inspekcji po zakończeniu prac. Jest bardzo prawdopodobne, że zaoszczędzi Ci to wielu problemów.

Druga przyczyna ma charakter naturalny — to różnorodna biomasa oraz piach zbierający się na dachu i, spływając wraz z wodą, zatykający odpływ. Najczęściej dochodzi do takich sytuacji, gdy w pobliżu obiektu prowadzone są prace budowlane. Także gniazdowanie ptaków bądź duża liczba drzew wokół budynku może przyczynić się do gromadzenia biomasy.

Co robić, gdy Detektory Spiętrzenia Wody podnoszą alarm?

W tym miejscu dochodzimy do sedna — jakie działania podjąć, w sytuacji, gdy detektory informują nas o spiętrzeniu wody? W pierwszej kolejności należy zlecić natychmiastową inspekcję miejsca, z którego pochodzą wskazania. Pozwoli to zapoznać się z aktualnym stanem dachu, a być może także zlokalizować przyczynę niedrożności wpustów. Tak czy tak, ważne, aby podjąć działania w jak najkrótszym czasie. Należy również sprawdzić drożność wpustów dachowych rozmieszczonych wokół miejsca, w jakim wystąpiła niedrożność. Bardzo często dochodzi do sytuacji, gdzie sąsiadujące wpusty są częściowo niedrożne, co może skutkować problemami np. podczas oberwania chmury, czy długotrwałych opadów deszczu. Warto też pamiętać o regularnych przeglądach całego dachu, zwłaszcza gdy były na nim prowadzone jakiekolwiek prace.

W przypadku starszych budynków musimy pamiętać o tym, że były one projektowane według innych norm, które odzwierciedlały ówczesne warunki pogodowe, co dziś — gdy z sezonu na sezon obserwujemy coraz większą częstotliwość występowania m.in. deszczy nawalnych — może być niewystarczające. Niezależnie od tego, z jakim obiektem mamy do czynienia warto zdecydować się na montaż Detektorów Spiętrzenia Wody od Sense Monitoring, rozwiązania, które znacząco zwiększy bezpieczeństwo. W połączeniu z regularnymi inspekcjami pozwoli uniknąć większości niebezpieczeństw związanych z występowaniem zjawiska spiętrzenia wody.

Inteligentny dach jako rozwiązanie, które uchroni przed katastrofą

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button