KolejowyTransport

Czeski Zarząd Kolei przekłada remont torów. Brakuje pieniędzy

Czeski Zarząd Kolei jest zmuszony przełożyć na późniejszy termin niektóre remonty torów, pierwotnie planowane na ten rok. Wynika to ze zmniejszenia wysokości wkładu państwa w zapewnienie operacyjności kolei. Pomimo cięć budżet na utrzymanie jest wyższy niż w 2020 r.

Czeski Zarząd Kolei przekłada remonty

W tegorocznym budżecie Państwowego Funduszu Infrastruktury Transportowej na remont torów przewidziano 14,385 miliarda koron, co oznacza spadek w stosunku do roku poprzedniego o ponad 2 miliardy koron. Czeski Zarząd Kolei ostrzegał już wcześniej, że redukcja może doprowadzić do wstrzymania ruchu na niektórych liniach.

Zmniejszenie alokacji środków na zdolności operacyjne znajdzie w tym roku odzwierciedlenie głównie w przesunięciu harmonogramu realizacji działań o bardziej złożonym charakterze (cykliczne utrzymanie) – powiedziała Nela Friebová, rzeczniczka Zarządu Kolei.

Przyznała, że ​​obniżka może również znaleźć odzwierciedlenie w częstszym występowaniu powolnych przejazdów na liniach o mniejszym natężeniu ruchu. Innymi słowy, pociągi będą musiały jeździć wolniej niż dotychczas i istnieje ryzyko częstszych opóźnień.

Zmniejszenie ilości prac remontowych w obszarze utrzymania ruchu jest spowodowane przede wszystkim ogólnym wzrostem poziomu cen w Republice Czeskiej, zwłaszcza materiałów budowlanych. Środki oszczędnościowe w dziedzinie utrzymania nie spowodują w żaden sposób zagrożenia bezpieczeństwa ruchu kolejowego – dodała Friebová.

Czytaj też: Austriacy nie przedłużą linii kolejowej do Wiednia przez… wojnę na Ukrainie

Czeski Zarząd Kolei opublikował listę przesuniętych remontów

Cięcia w budżecie Zarządu Kolei nie są tak znaczące w porównaniu z poprzednimi latami. Jeszcze w 2020 r. w tej pozycji zaplanowano 14,2 mld koron, czyli mniej niż w tym roku. Zarząd Kolei nauczył jednak swoich wykonawców, że mogą oferować znacznie wyższe ceny niż ma to miejsce w innych sektorach przemysłu budowlanego. W ten sposób mogą oni wesprzeć swoimi zyskami wystawę objazdową TGV po Republice Czeskiej.

Czeski Zarząd Kolei opublikował listę niektórych remontów, które zostaną odłożone na 2023 lub 2024 rok. Koszty każdego z tych działań oszacowano na setki milionów koron.

  • Naprawa sieci na odcinku Stará Boleslav (na zewnątrz) – Dřísy

Obejmuje to wymianę przewodów napowietrznych i kabli nośnych, w tym izolatorów, podpór trakcyjnych, w tym fundamentów, wykolejnic, wciągarek kotwicznych, kabli maszynowych, rozłączników sekcyjnych i linii wzmacniających. Oryginalna sieć trakcyjna wykazuje zużycie i wymaga wymiany.

  • Remont linii na odcinku Nová PecČ. Kříž

Działania obejmują ciągłą wymianę podkładów i szyn, podbudowę tłuczniową, naprawę toru bezstykowego i parametrów geometrycznych, obiektów przejazdowych, mostu i wybranych przepustów.

  • Remont linii na odcinku BlatnoPiotrogród

Cały odcinek pośredni zostanie wymieniony na podkłady i szyny, zmodyfikowane zostanie odwodnienie, parametry geometryczne torów, naprawione zostaną wybrane obiekty mostowe oraz wprowadzony zostanie profil prędkości V130.

Czytaj też: Technologia maglev pomoże stworzyć pociąg poruszający się 620 km/h

Austriacki Westbahn rozpoczął w Czechach testy chińskich pociągów

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button