PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
KolejowyTransport

Kolejowe przewozy towarowe w Holandii notują pozytywne wyniki

Biuro Statystyczne Holandii CBS ogłosiło nowe dane dotyczące roku 2021. Wynika z nich, że w ubiegłym roku koleją przewieziono o 6,5 procent więcej towarów niż w roku 2020. W 2021 roku kolejowe przewozy towarowe w Holandii odnotowały wynik aż 42,6 mln ton towarów. Import i eksport koleją holenderską wzrósł odpowiednio o 10,1 i 9,5 procent.

Kolejowe przewozy towarowe w Holandii

W pierwszym kwartale 2021 roku ilość towarów przewiezionych koleją spadła o 1,4 procent w porównaniu z tym samym kwartałem w 2020 roku. Jak podaje CBS, spadek ten jest spowodowany zimową pogodą w lutym. W czwartym kwartale ilość towarów ponownie się zmniejszyła – o 4,9 procent w porównaniu z czwartym kwartałem 2020 roku. Spadek ten był częściowo spowodowany przedłużającymi się pracami na kolei na różnych przejściach granicznych. Najbardziej ucierpiała na tym przepustowość, która w czwartym kwartale spadła o 35,5 procent. Kolejowe przewozy towarowe odnotowały jednak pozytywne wyniki w pozostałych miesiącach.

Przewozy kolejowe towarów w kontenerach, stanowiące prawie 44 procent masy całkowitej, wzrosły w 2021 roku o 6,7 procent i wyniosły 18,7 ton w porównaniu z rokiem poprzednim. Liczba przewiezionych kontenerów wzrosła w 2021 roku o 9,8 procent. Po kontenerach, koleją holenderską najczęściej przewozi się towary masowe, takie jak węgiel i rudy metali.

Czytaj też: Rosyjski sektor kolejowy stoi w obliczu poważnego kryzysu

Kolejowe przewozy towarowe do Niemiec

Ponad 84 procent całego transportu kolejowego to przewozy przychodzące lub wychodzące. Większość tych towarów jest przewożona do i z Niemiec, gdzie są one wykorzystywane m.in. w przemyśle metalurgicznym i jako źródło energii. W 2021 roku kolejowe przewozy towarowe do Niemiec wzrosły o 10,1 procent do 17,7 milionów ton w porównaniu z rokiem poprzednim. Oprócz wzrostu przewozu węgla i rud metali wzrósł także transport towarów w kontenerach do Niemiec (o 9,2 procent).

Przewozy węgla (łącznie z ropą naftową i gazem ziemnym) oraz rud metali (łącznie z innymi minerałami) wzrosły w 2021 roku w porównaniu z rokiem poprzednim odpowiednio o 6,5 procent i 7,1 procent. Ilość przewiezionych metali, w tym stali, wzrosła w ubiegłym roku o 16,6 procent. Produkty chemiczne były w rzeczywistości transportowane koleją w mniejszym stopniu (-8,4 procent) – podało CBS.

Czytaj też: Nowy plan inwestycyjny PKP Intercity – pociągiem ku przyszłości?

Bałtyckie firmy kolejowe chcą ożywić usługę Amber Train

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button