Info z rynkuLotniczyTransport

Niemal 2500 pracowników Boeinga rozpoczyna strajk generalny!

Pracownicy Boeinga w trzech fabrykach w St. Louis w USA zagłosowali za strajkiem generalnym. Ponad 2500 członków związku zawodowego Machinists and Aerospace Workers zapowiedziało strajk 1 sierpnia. Powodem jest brak zgodności pracowników z władzami spółki w kwestii wynagrodzeń i planu emerytalnego 401(k).

Pracownicy Boeinga w USA rozpoczynają strajk generalny

Około 2500 pracowników Boeinga w trzech zakładach w zakładach produkcyjnych Boeinga w St. Charles County, St. Louis County i Mascoutah w stanie Illinois zapowiedziało strajk generalny. Związek zawodowy Boeinga oświadczył, że „firma zarabia miliardy dolarów, ale nie może nawet zrekompensować pracownikom ich planów emerytalnych”. To właśnie w tych zakładach Boeing produkuje systemy Red Hawk do szkolenia pilotów oraz systemy samolotów bezzałogowych MQ-25.

Czytaj również: Trwa strajk w Lufthansie. Tylko 8 samolotów w powietrzu

Przedstawiciele amerykańskiego producenta przekazali, że „są rozczarowani przebiegiem rozmów”. A także — co równie istotne — odrzuceniem proponowanych rozwiązań. Co takiego zaproponował Boeing? Według informacji miałaby być to specjalna stawka emerytalna w wysokości 2% w 2023 i 2024 roku. Ponadto pracownicy otrzymaliby premię motywacyjną i zwiększenie wynagrodzenia o 10%. Dodatkiem miałoby być zapewnienie dofinansowania kredytów studenckich dla dzieci pracowników.

Firma zaproponowała również 4% wzrost płac w drugim roku umowy i 3-procentowy wzrost w trzecim roku. Dodatkowo pracownicy otrzymaliby premię za ratyfikację, zgodnie z podsumowaniem umowy opublikowanej przez związek. Co więcej, pracownicy otrzymaliby dodatkowe 2 dolary na godzinę.

Niemniej jednak pracownicy poinformowali, że składka na plan emerytalny 401(k) jest niewystarczająca, przez co komisja negocjacyjna związku odrzuciła proponowaną umowę.

Czytaj również: Światowa gospodarka w stagnacji! To dopiero początek spowolnienia

Według związkowców:

Boeing wcześniej zabrał naszym członkom emeryturę, a teraz firma nie chce odpowiednio zrekompensować naszym członkom planu 401(k). Nie pozwolimy tej firmie na narażanie ciężko zarobionych emerytur naszych członków.

Strajk pracowników Boeinga planowany jest na 1 sierpnia. To wierzchołek góry lodowej

Jak informuje CNN Business, w całych Stanach Zjednoczonych niemal co kilka tygodni wybuchają protesty w dużych korporacjach. Według danych Cornell University, w ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku w USA miały miejsce 153 strajki, w których uczestniczyło około 73 500 pracowników. Oznacza to wzrost o 78 strajków w porównaniu z rokiem poprzednim.

Strajki pracowników Ryanair i easyJet w Hiszpanii. Ogromne zakłócenia

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button