PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
KolejowyTransport

Fiński VR rozwiązuje rosyjskie transgraniczne kontrakty towarowe

Fiński narodowy operator kolejowy VR Group rozwiązuje rosyjskie transgraniczne kontrakty towarowe, przy czym oczekuje się, że ruch zostanie całkowicie wstrzymany najpóźniej do końca roku. VR rozważa również sprzedaż lub likwidację swoich towarowych spółek joint venture, której współwłaścicielami są rosyjskie firmy. VR rozpoczęło także negocjacje w sprawie sprzedaży swojej rosyjskiej spółki zależnej, która wynajmuje wagony w Finlandii.

VR rozwiązuje rosyjskie transgraniczne kontrakty towarowe

Po inwazji Rosji na Ukrainę, zarząd VR Group podjął decyzję o wstrzymaniu przewozów towarowych między Rosją a Finlandią. Międzynarodowe sankcje nie dotyczą transportu kolejowego między UE a Rosją, dlatego rosyjskie transgraniczne kontrakty towarowe muszą zostać rozwiązane zgodnie z ich zapisami lub w drodze negocjacji z każdym klientem z osobna. VR poinformował, że ruch może zostać wstrzymany natychmiast, jeżeli klient wyrazi na to zgodę.

VR przygotowało plan zamknięcia ruchu w porozumieniu ze swoimi klientami i z uwzględnieniem bezpieczeństwa dostaw, a rozwiązywanie umów rozpoczęło się 3 maja. Umowy z Kolejami Rosyjskimi wygasną w tym samym czasie, co przewozy. W przypadku wejścia w życie nowych sankcji, harmonogram wstrzymania przewozów zostanie odpowiednio przyspieszony.

Czytaj też: Finlandia wznawia ruch kolejowy z Rosją. Część sankcji cofnięto

VR rozważa również sprzedaż lub likwidację spółek

VR Group rozpoczęła negocjacje w sprawie sprzedaży lub likwidacji ContainerTrans Scandinavia, spółki joint venture w proporcji 50:50 z rosyjską firmą TransContainer, która świadczy usługi transportu i spedycji kontenerów między Finlandią, krajami WNP i Azją, oraz spółki joint venture Freight One Scandinavia w proporcji 50:50 z firmą Freight One, która specjalizuje się w przewozach ładunków wagonowych i całopociągowych między Finlandią i krajami WNP. VR rozpoczęło także negocjacje w sprawie sprzedaży swojej rosyjskiej spółki zależnej Finnlog, która wynajmuje wagony klientom VR Transpoint w Finlandii i obsługuje wagony do przewozu drewna z importu.

Szacujemy, że do końca lata ruch zostanie zmniejszony do około jednej trzeciej pierwotnego poziomu. Niektórzy klienci chcą kontynuować przewozy do końca okresu wypowiedzenia, ale nadal prowadzimy negocjacje w sprawie szybszego wstrzymania ruchu. W każdym razie, wszystkie rosyjskie przewozy towarowe obsługiwane przez VR zakończą się najpóźniej do końca roku – powiedział p.o. dyrektora naczelnego Topi Simola 3 maja.

Czytaj też: Branża turystyczna mocno odczuje brak turystów z Rosji. Gdzie podróżują Rosjanie?

Finlandia zamknęła połączenia kolejowe z Rosją. Izolacja Rosji postępuje

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button