PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
KolejowyTransport

Finlandia zamknęła połączenia kolejowe z Rosją. Izolacja Rosji postępuje

25 marca Finlandia ogłosiła, że zamknie wszystkie połączenia kolejowe z Rosją. To kolejny cios związany z sankcjami nakładanymi na to państwo. Oznacza to definitywny koniec możliwości podróży słynnym pociągiem Allegro z Helsinek do Petersburga.

Znikają połączenia kolejowe z Rosją

Fiński operator kolejowy – VR – ogłosił 25 marca zakończenie funkcjonowania połączeń kolejowych z Rosją i zamknięcie kolejowych przejść granicznych z tym państwem. Jest to spowodowane kolejnymi sankcjami w związku z agresją Rosji na Ukrainę. Oznacza to wyłączenia z funkcjonowania słynnego połączenia pociągiem pasażerskim Allegro, który jeździł na trasie między Helsinkami a Petersburgiem. Ostatni skład odjedzie z Petersburga do Helsinek w poniedziałek 28 marca.

Zobacz również: Nacjonalizacja rosyjskiego taboru na Ukrainie może objąć 15 tys. wagonów

Zakończone zostanie również funkcjonowanie połączeń cargo. Od północy z niedzieli na poniedziałek, kolejowy ruch towarowy między Rosją a Finlandią zostaje wstrzymany. Rosyjskim składom fińskie władze pozwolą jeszcze powrócić z powrotem do Rosji przez przejście graniczne.

Zobacz również: Branża turystyczna mocno odczuje brak turystów z Rosji. Gdzie podróżują Rosjanie?

Decyzję tą skomentował w oświadczeniu wiceprezes VP, Martti Koskinen:

Kontynuowanie ruchu towarowego między Rosją a Finlandią nie jest dłużej możliwe że względu na sankcje nałożone na Rosyjskie Koleje (RZD). Spółka VR jest zobowiązana do zastosowania się do sankcji nałożonych przez kraje zachodnie.

Tłumy Rosjan pozostaną bez transportu

Tuż po zapowiedzi zakończenia funkcjonowania pociągu Allegro, wszystkie bilety na ostatnie kilka przejazdów zostały wykupione. Mimo już wcześniejszych pogłosek o zakończeniu połączenia, pociąg Allegro dalej jeździł między Helsinkami a Petersburgiem. Głównym powodem była chęć zapewnienia możliwości powrotu Finom do kraju ze względu na zablokowanie przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotów.

Zobacz również: Rosja uruchomiła Agroekspres. Z Azerbejdżanu przyjedzie więcej warzyw

Pociąg posłużył również setkom Rosjan zarówno do podróży zagranicznych (z powodu przerwania połączeń lotniczych), jak i do emigracji z kraju, z powodu złej sytuacji politycznej i gospodarczej. Obecnie jedyną możliwością wyjechania do Finlandii przez Rosjan jest wykorzystanie drogowych przejść granicznych. Jednak i tu nie ma swobody że względu na obowiązek posiadania certyfikatu szczepienia zachodnimi szczepionkami na COVID-19 co znacznie utrudnia wyjazd wielu Rosjanom.

Jedno z ostatnich połączeń kolejowych Rosji z Europą

Połączenie między Helsinkami a Petersburgiem było jednym z ostatnich kolejowych połączeń Rosji z innymi europejskimi państwami. Pozostałe zostały przerwane już wcześniej z powodu pandemii (w tym m.in. pociąg „Polonez” z Warszawy do Moskwy). Funkcjonują już tylko połączenia towarowe oraz pociąg pasażerski z Moskwy do Kaliningradu, przejeżdżający przez Białoruś i Litwę, jednak od 28 lutego br. nie zatrzymuje się on na żadnych stacjach litewskich. Rosja powoli staje się odizolowana komunikacyjnie od reszty Europy.

Węzły kolejowe pomiędzy Ukrainą a Rosją całkowicie zniszczone

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button