Info z rynkuLotniczyTransport
Gorące newsy

Konflikt w PAŻP został zażegnany! Jest porozumienie z kontrolerami

Po miesiącach walki o godne zarobki i bezpieczeństwo ruchu lotniczego kontrolerzy osiągnęli porozumienie z Polską Agencją Ruchu Lotniczego. Tym samym loty z Lotniska Chopina i portu w Modlinie nie zostaną ograniczone i połączenia będą odbywać się w standardowy sposób. Niestety nie jest to ostateczne porozumienie, ponieważ do ustalenia zostały jeszcze szczegóły, które usprawnią pracę specjalistów.

Konflikt w PAŻP zażegnany? Jest porozumienie z kontrolerami ruchu lotniczego

Zgodnie z informacją podaną przez Związek Zawodowy Kontrolerów Ruchu Lotniczego, porozumienie z PAŻP zostało w końcu osiągnięte. Ma ono charakter tymczasowy, dzięki czemu zostaną wprowadzone elementy gwarantujące zwiększenie bezpieczeństwa pracy i wynagrodzeń. W komunikacie ZZKRP napisano: że:

Poszliśmy na daleko idące ustępstwa; udało nam się dojść do porozumienia; to nie jest koniec wojny, to rozejm.

Andrzej Fenrych, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego wskazał, iż:

W imię dalszej dobrej współpracy, ponieważ Polska Agencja Żeglugi Powietrznej zobowiązała się do audytu i rozpoczęcia restrukturyzacji. Aby nie paraliżować ruchu lotniczego w Polsce, by Polacy mogli korzystać z podróży, by firmy mogły się rozwijać, poszliśmy na daleko idące ustępstwa i udało nam się porozumieć.

W komunikacie PAŻP urzędnicy napisali:

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, dążąc do doskonalenia procedur bezpieczeństwa, zaakceptowała i uzgodniła wdrożenie wszystkich dotyczących ich postulatów, zgłoszonych przez Związek Zawodowy Kontrolerów Ruchu Lotniczego. Od dwóch tygodni są one stopniowo wdrażane, a równolegle obecny Zarząd PAŻP analizuje możliwość wprowadzania dalszych, pozytywnych zmian w tym zakresie.

Czytaj również: Ma ono charakter tymczasowy, dzięki czemu zostaną wprowadzone elementy gwarantujące zwiększenie bezpieczeństwa pracy i wynagrodzeń

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podkreślił, iż w obecnej sytuacji nie grozi Polsce masowe anulowania lotów:

Nie grozi nam paraliż ruchu lotniczego nad Polską, pasażerowie mogą odetchnąć z ulgą. Dalej będę twierdził, że strony są w dialogu, nie są na wojnie. Dialog jest tutaj najważniejszy.

Adamczyk podkreślił również, iż:

Porozumienie pozwoliło uniknąć najgorszego scenariusza dla polskiego nieba. Ta odpowiedzialność układających się stron doprowadziła do tej możliwości, którą dajemy sobie na kolejne miesiące. Wszystko po to, aby przygotować, przebudować, restrukturyzować organizację, aby mogła unieść ciężary i obowiązki, które na niej spoczywają.

Porozumienie pomiędzy kontrolerami ruchu lotniczego z PAŻP będzie obowiązywało do 10 lipca 2022 r. Tym samym rozporządzenie o ograniczeniu lotów od 1 do 31 maja zostanie zniesione.

Polska i Ukraina utworzą wspólne przedsiębiorstwo logistyczne

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button