PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
E-commerceInfo z rynkuMorskiTransport

USA: Nawet 80 tys. kontenerów czeka na rozładunek w Porcie Savannah

Zerwane łańcuchy dostaw uniemożliwiają funkcjonowanie firm w Stanach Zjednoczonych.

Niemal 80 tysięcy kontenerów transportowych piętrzy się w porcie Savannah. Dok jeszcze nigdy nie był aż tak bardzo przepełniony, a kolejne statki czekają na swoją kolej. Niektóre z nich nawet 9 dni, jedynie po to, aby pozostawić ładunek. Port Savannah nieuchronnie zbliża się do punktu krytycznego, podobne jak inne porty w USA. Wszystko przez wysoki globalny popyt, który przerasta możliwości rozładunkowe portów na całym świecie.

Zerwane łańcuchy dostaw uderzają w rozpoczynający się okres świąteczny w USA

Jak informuje Business Insider jeden z głównych portów morskich w USA w Savannah, cierpi na coraz większy kryzys przeładunkowy. To wynik zerwanych łańcuchów dostaw, które mają wpływ na gospodarkę globalną. Utrzymanie tego status quo zostało nadszarpnięte, przez co może dojść do stagflacji w wielu krajach. Ostrzegają przed tym eksperci z największych organizacji transportowych na świecie.

Zobacz więcej: Największe organizacje transportowe ostrzegają przed globalnym krachem

Tymczasem jedynie we wrześniu w porcie Savannah na kilka tygodni zostawiono ponad 4500 kontenerów, ponieważ brakowało ciężarówek do odbioru produktów. Jak informuje Business Insider:

[…] Po spadku popytu na transport morski w pierwszej połowie 2020 roku, gwałtowny wzrost pod koniec tego roku doprowadził do opóźnień, korków w portach i blokad w całym łańcuchu dostaw. […] Obecnie kontenery zapychają się w portach zarówno z powodu rosnącego popytu, jak i ciągłego braku pracowników, którzy mogliby je rozładować i przewieźć do miejsca przeznaczenia.

Nie jest to jednak tylko problem Portu w Savannah. Okazuje się bowiem, że na całym świecie są podobne kłopoty w portach. Dodatkowo przez wzgląd na zbliżający się okres świąteczny, sytuacja pogarsza się z każdym dniem. Całościowo nawet 500 tysięcy kontenerów u wybrzeży południowej Kalifornii wciąż czeka na przeładunek.

Zobacz również: Chinom grozi kryzys żywnościowy. Światowe łańcuchy dostaw zostały zerwane

Eksperci dodatkowo nie pozostawiają złudzeń. Sytuacja może wcale nie wrócić do normy po okresie świątecznym, ponieważ dochodzi do wzrostu zapotrzebowania na zakupy online. Wskazuje na to nawet Dave Marcotte, wieloletni ekspert ds. handlu detalicznego i łańcucha dostaw z Kantar Consulting. W rozmowie z Business Insider wskazał, że sytuacja wcale nie poprawi się do 2022, ponieważ prawdziwe problemy jeszcze czekają przed nami.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button