Bez kategoriiInfo z rynkuKolejowyTransport
Gorące newsy

Koleje Rosyjskie bankrutują. Spółka nie może spłacić wierzycieli

Koleje Rosyjskie nie mogą wywiązać się ze swoich zobowiązań, ponieważ sankcję zablokowały możliwości płatności. W takim wypadku rosyjska spółka jest technicznie niewypłacalna. I choć sama spółka odrzuca wniosek o niewypłacalność, to wierzyciele wciąż nie otrzymali powierzonych środków. To nie jedyna firma rosyjska, która ma tego typu problemy. Już wkrótce podobny los spotka inne spółki, w tym EuroChem oraz Nordgold.

Koleje Rosyjskie są bankrutem. Nie mogą spłacić swoich wierzycieli przez sankcję na Rosję

Jak informuje Bloomberg, Rosjanie zrzucają obecną sytuację finansową na zachodnie sankcje. Według przedstawicieli spółki, firma miała pieniądze na pokrycie zobowiązań, ale z uwagi na blokady płatności, to transakcje były odrzucane. Niemniej jednak Koleje Rosyjskie nie spłaciły czterech wierzycieli na łączną sumę około 640 mln dolarów.

Czytaj również: Rosyjski most kolejowy w Szebiekino zniszczony przez dywersantów?

Źródło: Bloomberg

Warto jednak dodać, że minister finansów Rosji Anton Siluanow ostrzegł, że Moskwa może podjąć kroki prawne, jeśli kraje zachodnie zmuszą ją do niewywiązania się ze spłaty długu państwowego. Nie zostało sprecyzowane jednak, jak rosyjski rząd chce „przekonać do siebie” instytucje zachodnie. Tym bardziej że wojna na Ukrainie dopiero się rozkręca, na co wskazują liczne dowody z działalności armii rosyjskiej.

Tymczasem Koleje Rosyjskie w oficjalnym oświadczeniu wskazały, iż spłata zadłużenia, to dla spółki „priorytet” i nie ma żadnego problemu. Niemniej jednak, jak informuje agencja Reuters, członkowie Komitetu ds. Ustalania Wartości Kredytowych Instrumentów Pochodnych EMEA (CDDC) bezsprzecznie uznali, że rosyjska spółka jest niewypłacalna.

W jej skład wchodzą  największe banki inwestycyjne na świecie, w tym m.in. Bank of America, Goldman Sachs International i JPMorgan Chase Bank. Tym samym może zaistnieć potrzeba uruchomienia tak zwanego uruchomienia tzw. swapów ryzyka kredytowego (CDS) – instrumentu ubezpieczającego od ryzyka niewypłacalności.

The Wall Street Journal przekonuje, iż w takim Koleje Rosyjskie będą pociągnięte do odpowiedzialności. Komisja podjęła bowiem decyzję o wystąpieniu zdarzenia kredytowego „failure to pay” w odniesieniu do obligacji kredytowych we frankach szwajcarskich. Środki te były powiązane z państwowymi Kolejami Rosyjskimi.

Czytaj więcej na: Rosja i Białoruś są bliskie bankructwa. Bank Światowy ostrzega przed problemami

Całkowita niewypłacalność rosyjskiej spółki oznacza również ryzyko, iż nawet jeśli Koleje Rosyjskie chciałyby spłacić zadłużenie w rublach, to i tak nie technicznie będą niewypłacalne. Wszystko dlatego, iż środki powinny zostać zapłacone w dolarach. Sama Rosja również zmierza w kierunku technicznego bankructwa, co może zdarzyć się pierwszy raz od 1917 roku.

 

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button