KolejowyTransport

Tramwaje Pesy trafią do Tallina. Bydgoskie przedsiębiorstwo wygrało kolejny przetarg

Bydgoskie przedsiębiorstwo wygrało przetarg w stolicy Estonii, Tallinie. Zgodnie z umową tramwaje Pesy trafią do miasta w 2024 roku. Wartość kontraktu wynosi 50 mln euro. 

Tramwaje Pesy trafią do Tallina

Bydgoska Pesa wygrała kolejny przetarg na dostawę pojazdów komunikacji miejskiej do europejskiego państwa. Tym razem tramwaje mają trafić do Tallina, stolicy i największego miasta Estonii.

Co prawda zamówienie podstawowe obejmuje osiem tramwajów, jednak w umowie jest zapis o możliwości dostawy kolejnych 15 pojazdów komunikacji miejskiej. Pesa zaproponowała Twisty, których okres eksploatacji ma wynieść 35 lat. Pojazdy mają długość 28,6 m i są wyposażone w pięć drzwi. Tramwaje są w znacznej części niskopodłogowe, mieszczą 300 osób, oferując pasażerom 65 miejsc siedzących. Prędkość konstrukcyjna każdego pojazdu wynosi 80 km/h, a eksploatacyjna – 50 km/h. Bydgoskie przedsiębiorstwo zaproponowało 48 gwarancji na każdy pojazd. Wartość zamówienia wynosi ok. 50 mln euro (podstawowe zamówienie + opcja). Pierwsze pojazdy pojawią się na ulicach Tallina w 2024 roku. Na realizację opcji LINNATRANSPORT ma 16 miesięcy.

Zobacz także: PESA rozpoczyna jazdy testowe lokomotywy elektryczno-spalinowej w Bydgoszczy!

Komunikacja miejska w Tallinie coraz bardziej ekologiczna

Zastępca burmistrza Andriej Nowikow określił zamówienie jako historyczną decyzję, która pomoże uczynić transport publiczny w Tallinie bardziej ekologicznym:

Po przybyciu nowych tramwajów będziemy w stanie obsłużyć więcej pasażerów zarówno przy obecnym natężeniu ruchu, jak i po ukończeniu nowych linii tramwajowych. Chcemy zaoferować najlepszą możliwą komunikację publiczną w Tallinie, a to wymaga nowych tramwajów, które byłyby jeszcze wygodniejsze, szybsze i bardziej przyjazne dla środowiska.

Nowe tramwaje wyprodukowane przez bydgoską Pesę zostaną dodane do istniejącej floty Tallina liczącej 64 pojazdy komunikacji zbiorowej. Jak wspomniano w oficjalnym oświadczeniu, zakup nowych tramwajów ma podnieść jakość transportu w mieście oraz uczynić go bardziej ekologicznym.

Zobacz także: Pesa dostarczy do Czech nawet 160 spalinowych składów

Operator komunikacji miejskiej w Tallinie, LINNATRANSPORT, ogłosił w czerwcu ubiegłego roku przetarg na zakup nowoczesnych pojazdów, które pozwolą rozszerzyć ofertę komunikacji zbiorowej w mieście. Po prekwalifikacjach oferty zostały ostatecznie złożone przez przedsiębiorstwa: Pesa Bydgoszcz SA, CAF i Skoda.

Pesa zaczyna produkcję szybkich pociągów elektrycznych dla RegioJet

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button