DrogowyTransport
Gorące newsy

Poznań kupi nowe tramwaje dwukierunkowe. Ogłoszono przetarg

Główną zaletą tego typu tramwajów jest możliwość kursowania po trasach, które nie mają pętli

MPK Poznań planuje zakupić nowe tramwaje dwukierunkowe. Przetarg na co najmniej dziesięć „niskopodłogowców”, umożliwia również skorzystanie z prawa opcji, co oznacza, że ​​MPK Poznań może kupić jeszcze dodatkowe dwadzieścia tramwajów o takich samych parametrach.

MPK Poznań chce kupić nowe tramwaje dwukierunkowe

MPK Poznań ogłosiło przetarg na nowe niskopodłogowe tramwaje dwukierunkowe. Miasto planuje zakupić co najmniej dziesięć pojazdów z opcją zakupu kolejnych dwudziestu. Termin składania ofert przez wykonawców upływa 26 kwietnia. Wszystkie tramwaje mają być dwukierunkowymi, wieloczłonowymi pojazdami o długości od 30,5 do 32,5 metra, z niskim podwoziem. Wymagane parametry pojazdów to między innymi: klimatyzacja w całym pojeździe, energooszczędne oświetlenie LED oraz zestaw wewnętrznych i zewnętrznych tablic informacyjnych.

Wykonawca, który dostarczy tramwaje, będzie odpowiedzialny za zapewnienie serwisu gwarancyjnego oraz za dostarczenie specjalistycznego wyposażenia zajezdni, oprogramowania serwisowego i zestawu części eksploatacyjnych i zamiennych (pakietu naprawczego). Ponadto przeprowadzi również kompleksowe szkolenia w zakresie obsługi tramwajów, w tym w zakresie przeglądów i napraw pojazdów.

MPK Poznań obecnie posiada 33 tramwaje dwukierunkowe, w tym Moderusy Beta i Gamma oraz trzy starsze GT8/0. Tramwaje te, które posiadają dwie kabiny motorniczych, są wykorzystywane w Naramowicach oraz na liniach wahadłowych, które są uruchamiane podczas remontów. Główną zaletą tego typu tramwajów jest możliwość kursowania po trasach, które nie mają pętli.

Czytaj też: Po Krakowie jeżdżą już cztery nowe tramwaje bez pantografu

Bydgoszcz też kupuje tramwaje

Poznań nie jest jedynym miastem, które planuje zakupić nowe tramwaje. Również Bydgoszcz rozszerzyła swoje zamówienie na kolejne nowe pojazdy. Oprócz zamówionych wcześniej 21 maszyn, do miejskiej floty dołączy teraz dodatkowe 19 pojazdów niskopodłogowych od Pesy. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, za dwa lata miasto zakończy wymianę całego miejskiego taboru.

Zamówiliśmy dodatkowe tramwaje, korzystając z tak zwanego prawa opcji. W ubiegłym roku podpisaliśmy umowę na dostawę 10 pojazdów z możliwością rozszerzenia zamówienia o zakup kolejnych nowoczesnych pojazdów. Te tramwaje są już montowane w zakładach bydgoskiej Pesy – informuje Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy.

Warto zaznaczyć, że jeszcze dziesięć lat temu Bydgoszcz miała tylko dwa nowoczesne pojazdy. Już niedługo miejska flota będzie się składać z aż 75 nowoczesnych tramwajów. Łatwo obliczyć, że skoro jeden tramwaj kosztuje ponad 10 mln zł, miasto wydało na rozbudowę miejskiej floty już ponad 750 mln zł. Środki na ten cel pochodziły między innymi z funduszy unijnych.

Czytaj też: Do Częstochowy powróciły tramwaje

Tramwaje Pesy trafią do Tallina. Bydgoskie przedsiębiorstwo wygrało kolejny przetarg

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button