KolejowyTransport

Trenitalia rozszerza działalność we Francji. Trzy nowe składy

5 kwietnia włoski operator kolejowy poinformował o nowych trasach pasażerskich. Tym razem Trenitalia rozszerza działalność we Francji o nową usługę przewozu między Paryżem a Lyonem. Będzie to kolej dużych prędkości. Docelowo, włoska spółka planuje utrzymywać trzy takie połączenia dziennie. 

Trenitalia rozszerza działalność we Francji

Włoski operator kolejowy, Trenitalia 5 kwietnia zainaugurował uruchomienie nowego połączenia z Paryża do Lyonu. Docelowo połączenie będzie obsługiwane trzy razy dziennie w każdą stronę przez kolej dużych prędkości. Jednak usługa rozpoczęła się obecnie tylko jednym wieczornym pociągiem w każdą stronę, z powodu nieskomentowanych przez operatora problemów technicznych. Oczekuje się, że pozostałe składy zaczną kursować od 1 czerwca.

Zobacz również: Powstanie kolej dużych prędkości w USA. Połączy Atlantę z Savannah

Uruchomienie nowego połączenia jest kolejnym znaczącym krokiem Trenitalii na francuskim rynku kolei dużych prędkości. 18 grudnia ubiegłego roku, włoski operator uruchomił regularne połączenie Paryż – Mediolan dwa razy dziennie. Zatem od czerwca spółka-córka włoskiego operatora, Trenitalia France będzie oferować pięć pociągów dziennie w obie strony między Paryżem a Lyonem, z czego dwa będą kontynuowały kurs do i z Mediolanu.

Kolej dużych prędkości

Wszystkie połączenia będą obsługiwane przy użyciu floty pięciu składów pociągów ETR 1000 Frecciarossa zbudowanych przez Bombardier Transportation i Hitachi Rail Italia. Każdy z nich oferuje 462 miejsc, a maksymalna prędkość tego modelu to 300 km/h. Pięć składów zostało wyposażonych w zabezpieczenia KVB do użytku na liniach konwencjonalnych oraz TVM 300 i TVM 430 na liniach dużych prędkości.

Zobacz również: Macron chce częściowej nacjonalizacji sektora energetycznego. Powrót do planowania gospodarczego?

W tym kontekście pojawiły się zarzuty o stwarzanie konkurencji dla francuskiego operatora SNCF i jego pociągów TGV. Przedstawiciele Trenitalia France zaznaczają jednak, że spółka nie szuka ostrej konkurencji z francuskim operatorem krajowym, ale zwyczajnie zwiększa liczbę dostępnych połączeń dla pasażerów korzystających z kolei. Dyrektor ds. Marketingu i Handlu Fabrice Toledano dodał, że Trenitalia nie zamierza na razie uruchamiać żadnych innych nowych połączeń we Francji.

Komfortowa i popularna trasa

Według dyrektora generalnego Trenitalia France, Roberto Rinaudo, pociągi międzynarodowe na trasie Paryż-Mediolan odniosły ogromny sukces, przewożąc łącznie około 150 tys. pasażerów od momentu uruchomienia 18 grudnia. Średnie zapełnienie pociągów wynosiło około 87 proc. Z kolei 75 proc. wszystkich użytkowników odbywało podróż międzynarodową, zwłaszcza Paryż – Turyn i Lyon – Mediolan. Ponadto około 60 proc. pasażerów podróżujących z Paryża do Mediolanu kupiło swój bilet na miesiąc przed podróżą co ma dowodzić popularności tej trasy.

Zobacz również: Gigantyczna rozbudowa paryskiego metra. 200 km nowych linii!

W pociągach mają być sprzedawane bilety na cztery klasy – Executive, Business, Standard oraz Meetings. Ostatnia kategoria jest o tyle interesująca, że oferuje możliwość wynajęcia małej sali ze stolikiem w środku, która przypomina salę konferencyjną. Ma to być specjalna oferta dla krótszych służbowych podróży na trasie Paryż-Lyon i Lyon-Turyn.

Cyberatak we Włoszech uderzył w kolej i spowodował znaczne opóźnienia

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button