KolejowyTransport

Powstanie kolej dużych prędkości w USA. Połączy Atlantę z Savannah

Powstanie kolej dużych prędkości w USA. Senat przeznaczył specjalne fundusze na budowę nowego odcinka o 400-kilometrowej długości, łączącego stolicę stanu Georgia – Atlantę, z Savannah na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego. Projekt ma przywrócić dawne połączenie między tymi miastami.

8 milionów dolarów na badanie środowiskowe

14 marca Senat USA zaakceptował przeznaczenie 8 mln dolarów z budżetu federalnego na przeprowadzenie oceny środowiskowej proponowanej 400-kilometrowej kolei dużych prędkości między stolicą stanu Georgia, Atlantą a Savannah, przebiegającą również przez Macon. Nowa linia będzie obsługiwać rosnącą populację obu miast, stanowiąc przy tym o wiele lat spóźnioną alternatywę dla prywatnych samochodów.

Zobacz również: Rząd USA zainwestuje 14 miliardów dolarów we wzmocnienie portów

Senator z Georgii Jon Ossoff, z zadowoleniem przyjął uchwalenie ustawy:

Zdobycie poparcia obu partii w Senacie to kamień milowy dla transportu w Georgii. Ten historyczny pierwszy krok pozwoli ocenić wykonalność szybkiego połączenia kolejowego między Atlantą i Savannah, łączącego te wspaniałe miasta i społeczności pomiędzy nimi.

Nowa kolej dużych prędkości w USA

Kolejowe połączenie pasażerskie między Atlantą a Savannah istniało do 1971 roku, kiedy nowo utworzony operator kolejowy w USA – Amtrak – odmówił dalszego utrzymywania tej trasy. Powodem był rozwój motoryzacji i wybudowanie autostrady między dwoma miastami, co spowodowało, że podróż koleją bywała dłuższa od przejazdu samochodem tej samej trasy (pociąg na tym odcinku jechał 6 godzin podczas gdy samochodem dało się już wówczas dotrzeć z jednego miasta do drugiego w trochę powyżej 4 godzin).

Zobacz również: Wysokość inflacji w USA jest zróżnicowana i zależy od danego regionu

Nowa trasa kolei dużych prędkości ma zostać wytyczona wzdłuż autostrady I-16. Czas przejazdu ma zdecydowanie się skrócić. Z Atlanty do Savannah, podróżni będą w stanie dotrzeć nawet w 75 min. Opłacalność tego połączenia zdecydowanie wzrośnie. Nieznane są jednak szczegóły dotyczące terminu ewentualnego rozpoczęcia prac i ukończenia badania środowiskowego.

Część większego planu

Nowa trasa z Atlanty do Savannah stanowiłaby część szerszego projektu – południowo-wschodniego korytarza kolei dużych prędkości. Plan ten obejmuje zmianę przeznaczenia i modernizację wielu niewykorzystywanych lub porzuconych dawniej odcinków między miastami w Wirginii, Karolinie Północnej i Południowej, Georgii oraz na Florydzie. Docelowo ma powstać kolejowa sieć pasażersko-towarowa, która ostatecznie połączy się z korytarzem północno-wschodnim zakończonym w stolicy USA – Waszyngtonie.

Kolej łącząca Meksyk, USA i Kanadę staje się faktem. Rekordowy koszt

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button