Magazyny

Czynsze w magazynach na terenie Europy rosną. Polski rynek wyjątkiem

Raport Prologis to the Point dostarcza informacji dotyczących stawek czynszowych na rynku deweloperów magazynowych na świecie. Według danych branża w całej Europie rośnie i stanowi coraz ważniejszy segment rynku nieruchomości przemysłowych. Czynsze w magazynach również wykazują tendencję wzrostową. 

Rozwój rynku magazynowego w Polsce i Europie – czynsze efektywne netto

Według indeksu czynszów opracowanego przez Prologis w 2021 roku czynsze efektywne netto (wartość bazowa po odjęciu zachęt) wzrosły w Europie o 7,2% r/r. To obrazuje dynamiczny rozwój branży na całym Starym Kontynencie. Rośnie nie tylko popyt, ale również wartość gruntów, ceny materiałów budowlanych oraz nieruchomości, co pociąga za sobą wzrost czynszów.

Co ciekawe, Polska jest jedynym europejskim krajem, w którym wartość zmalała. Analitycy oszacowali, że wartość zmniejszyła się o 0,5% r/r.

Zobacz także: Panattoni Park Poznań XII powiększa się o nowy magazyn DB Schenker

Czynsze w magazynach – Polska a reszta Europy

Polska odznacza się również w kategorii czynszów realnych (czynsze nominalne po odjęciu inflacji). Według danych zebranych przez Prologis czynsze realne w Polsce są o ponad 30% niższe niż w 2007 roku. Uwzględniając coraz wyższą inflację, ta wartość również się zwiększy. Dla przykładu, na głównych rynkach w Polsce czynsze efektywne wynoszą średnio 32 euro za metr kwadratowy. W przypadku Europy jest to średnio 57 euro za metr kwadratowy.

Paweł Sapek, senior vice president, Regional Head Prologis w Europie Centralnej, powiedział:

Dzieje się to głównie ze względu na brak przejrzystości w strukturze czynszów. Powszechnie stosowane są  umowy towarzyszące głównej umowie najmu. W praktyce oznacza to, że klienci wynajmują magazyn za określoną stawkę, ale poza tym otrzymują zachęty finansowe nieujęte w głównej umowie najmu.

Zobacz także: PIE: Ceny ropy zaczną spadać w drugiej połowie roku!

Według Prologis zrozumienie prawdziwej wartości polskiego rynku nieruchomości dystrybucyjnych oraz nieunikniony wzrost czynszów to jedyna droga do jego dalszego rozwoju. Eksperci zwracają również uwagę na nieprzejrzyste struktury umów najmu, co prowadzi do zjawiska sztucznie zawyżonych czynszów bazowych i nierealnych wycen projektów. Rynek dynamicznie rośnie, jednak warunkiem stabilnego wzrostu jest transparentność umów, co gwarantuje spójną współpracę biznesową.

Panattoni Park Pabianice – nowy rynek magazynowy w Centralnej Polsce

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button