KolejowyTransport

Awaria PKP! W całym kraju opóźnione pociągi, nie działa kilkanaście punktów LCS

Ok. 4 nad ranem w czwartek, 17 marca pojawiły się usterki urządzeń sterowania w kilkunastu lokalnych centrach sterowania (LCS) na sieci kolejowej. Obecnie w całym kraju występują kilkugodzinne opóźnienia pociągów, wiele z nich w ogóle dzisiaj nie ruszy. 

Awaria kilkunastu LCS-ów w całej Polsce

Według oficjalnych informacji przekazanych przez PKP PLK sytuacja wymaga zabezpieczenia elementów sieci w terenie. Z tej przyczyny występują zmiany w kursowaniu pociągów na terenie całej Polski, w tym odwoływanie pociągów, wprowadzanie autobusowej komunikacji zastępczej czy jazda zmienioną trasą. Lokalne Centrum Sterowania (LCS) jest miejscem, z pracownicy prowadzą ruch za pomocą systemów  komputerowych na stacjach i linii o długości od kilku do kilkudziesięciu kilometrów.

PKP PLK podały, że awaria objęła swoim zasięgiem ok. 820 kilometrów linii kolejowej w kraju. Nie działa także Portal Pasażera. W przypadku rezygnacji z podróży pasażerowie otrzymają zwrot kosztów za bilet bez potrącenia odstępnego. Co najmniej dwugodzinne opóźnienia notowane są w całym kraju. Według informacji uzyskanych przez Rynek Kolejowy, wśród niedziałających LCS znajdują się jednostki zlokalizowane w: Koninie, Wrocławiu, Tczewie, Skierniewicach, Siedlcach, Czechowicach-Dziedzicach, Terespolu, Grodzisku Mazowieckim, Gdyni, Bolesławcu czy Węglińcu. Łącznie nie działa 19 z 33 LCS-ów.

Wiceprezes PKP PLK Mirosław Skubiszyński, przekazał na specjalnej konferencji:

W sumie awaria objęła swoim zasięgiem około 820 km linii kolejowej w kraju. A ponieważ te lokalizacje są bardzo newralgiczne, zatem skutki eksploatacyjne dla pasażerów będą odczuwalne bardzo, bardzo długo.

Dodał, że awaria dotyczyła systemu sterowania ruchem kolejowym i objęła takie lokalizacje i ciągi kolejowe jak: od Krakowa w kierunku Węglińca, okolice Koluszek, linię E20 od Warszawy do Konina oraz linia nr 9 od Warszawy do Gdańska.

Zobacz także: PKP PLK rozpoczynają nowe inwestycje kolejowe w Wielkopolsce. Możliwe utrudnienia

Zobacz także: Nowy plan inwestycyjny PKP Intercity – pociągiem ku przyszłości?

Pierwsza taka awaria PKP

Działania są prowadzone na trzech płaszczyznach. Obecnie trwa obsadzanie zdalnych posterunków obsługiwanych przez LCS pracownikami, trwają rozmowy z przewoźnikami, aby zapewnić sprawne kontynuowanie pracy. Przeprowadzane są również analizy z różnymi służbami na temat przyczyn awarii. Działa specjalny zespół złożony z przedstawicieli zarządcy infrastruktury i przewoźników, który stara się minimalizować straty oraz organizować ruch.

Nie podano informacji jednoznacznie potwierdzających atak cybernetyczny. Jednak to pierwsza awaria, która swoim zasięgiem objęła jednostki LCS położone w całym kraju. Według ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa organem odpowiedzialnym za sprawy cyberbezpieczeństwa w sektorze transportu jest Ministerstwo Infrastruktury. Operatorzy Usług Kluczowych są zobowiązani do spełnienia wymogów bezpieczeństwa oraz raportowania wystąpienia incydentów do organu właściwego oraz do Zespołów Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego (CSIRT).

Według najnowszych informacji podobne problemy występują również w Czechach.

Powstanie kolej dużych prędkości w USA. Połączy Atlantę z Savannah

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button