KolejowyTransport

PKP PLK rozpoczynają nowe inwestycje kolejowe w Wielkopolsce. Możliwe utrudnienia

PKP PLK poinformowały, że na linii Luboń koło Poznania – Wolsztyn, między Wolsztynem a Drzymałowem, od 14 marca rozpoczną się zasadnicze prace, które zwiększą dostęp do kolei. Inwestycje kolejowe w Wielkopolsce zakładają modernizację torów oraz dworców. Rewitalizacja linii kolejowej nr 357 na odcinku Drzymałowo – Wolsztyn jest kluczowa dla rozwoju regionu. 

Inwestycje kolejowe w Wielkopolsce – zwiększony dostęp do kolei

Prace obejmą budowę nowego przystanku Adamowo i przebudowę peronów. Wymieniony ma zostać również tor. Wartość inwestycji realizowanej przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wynosi ok. 108 mln zł. Środki pochodzą z funduszy UE z wielkopolskiego RPO.

Przystanek Adamowo zwiększy dostęp do kolei. Nowe perony pozostaną do dyspozycji pasażerów w Wolsztynie i Grodzisku Wielkopolskim. Planowane jest podwyższenie obiektów oraz zainstalowanie wiat i ławek. W Wolsztynie wyremontowana zostanie kładka nad torami. Przewidziano także montaż stojaków rowerowych.

Zobacz także: Do 2026 roku pociąg z Gdyni do Słupska ma poruszać się z prędkością 200 km/h

Arnold Bresch, członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., powiedział:

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podjęły działania związane z modernizacją linii Luboń – Wolsztyn dzięki możliwości zagospodarowania środków europejskich z kończącej się perspektywy finansowej. Ukończona zostanie rozpoczęta wcześniej naprawa linii oraz poprawa bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych, m.in. w okolicach Granowa.

Zobacz także: LNG to dobre, ale długoterminowe rozwiązanie. Jak Europa poradzi sobie bez rosyjskiego gazu?

Modernizacja torów kolejowych w Wielkopolsce

Zainstalowany bezstykowy tor na 20-kilometrowym odcinku Wolsztyn – Drzymałowo ma pozwolić na poruszanie się z prędkością do 120 km/h. Modernizacja pozwoli również na zwiększenie liczby składów. Niektóre skrzyżowania zostaną dodatkowo wyposażone w rogatki, sygnalizacje oraz monitoring.

Zasadnicze roboty rozpoczną się 14 marca. Pracy zostały wcześniej ujęte w rozkładzie jazdy. Od 13 marca zostanie wprowadzona autobusowa komunikacja zastępcza na jednotorowej linii Poznań – Wolsztyn, na odcinku Grodzisk Wielkopolski – Wolsztyn. Pasażerowie w Grodzisku Wielkopolskim, Rakoniewicach i Wolsztynie zostaną odebrani przez autobusy przy stacjach kolejowych, a w Ruchocicach, Drzymałowie, Rostarzewie i Tłokach przy drodze krajowej, łączącej Gubinek ze Stęszewem. Utrudnienia planowane są do listopada tego roku. Podróżni skorzystają ze wszystkich efektów inwestycji do końca lipca 2023 roku.

Węzły kolejowe pomiędzy Ukrainą a Rosją całkowicie zniszczone

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button