KolejowyTransport

Pracownicy Polregio planują strajk ostrzegawczy!

W piątek 18 lutego odbyły się mediacje pomiędzy pracownikami Polregio a zarządem przedsiębiorstwa, jednak związkowcy nie są zadowoleni z przebiegu rozmów, dlatego na początku marca planowany jest strajk ostrzegawczy. 

Polregio – strajk ostrzegawczy planowany na 2 marca

Spór w Polregio dotyczy kwestii wynagrodzeń. Związkowcy postulują podwyżki w uposażeniu zasadniczym w wysokości 700 złotych. Zarząd twierdzi, że prowadzi rozmowy z samorządami województw, by pozyskać niezbędne środki. Jednakże Marszałkowie województw, którzy są udziałowcami spółek, twierdzą, że nie dysponują środkami, które mogłyby zostać przeznaczone na podwyżki, a zgromadzenie funduszy wymaga dodatkowego czasu.

Zobacz także: Transport publiczny w Polsce: coraz droższe bilety, coraz mniej pasażerów

Napięcia w Polregio

W styczniu podpisano protokół rozbieżności pomiędzy związkami zawodowymi a Polregio. Dalsze rozmowy miały być kontynuowane z udziałem mediatora, jednak ich przebieg nie był zadowalający dla przedstawicieli związków. Biorąc pod uwagę liczbę pracowników, podwyżka płac wiązałaby się z dodatkowymi nakładami pieniężnymi w wysokości 124 mln w 2022 roku, a to jest pięć razy więcej, niż wyniósł zysk spółki za 2020 rok.

Marszałkowie wskazują, że podwyżki musiałyby odbyć się kosztem wielkości zamawianej pracy przewozowej. Podkreślono również konieczność wprowadzenia specjalnych taryf trakcyjnych dla przewoźników kolejowych oraz zmniejszenie stawki dostępu do infrastruktury kolejowej.

Zobacz także: Problemy kadrowe na kolei są coraz większe

Strajk ostrzegawczy zapowiedziano na środę, 2 marca w godzinach 6.00-8.00. Z uwagi na protesty pracowników pociągi mogą mieć znaczne opóźnienia. Warto zaznaczyć, że ostatnio podwyżki udało się wywalczyć pracownikom PKP Intercity, którzy otrzymają co najmniej 400 złotych więcej oraz premie motywacyjne w wysokości 6% podstawowego wynagrodzenia.

Polregio, dawniej Przewozy Regionalne, to największy kolejowy przewoźnik pasażerski w Polsce. Od grudnia zeszłego roku Polregio jest spółką akcyjną (wcześniej była to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością). Przekształcenie spółki miało pozytywnie wpływać na jej konkurencyjność. Kilka tygodni temu podwyższono  ceny biletów, podobnie jak w przypadku regionalnej i dalekobieżnej konkurencji. Pociągi Polregio zatrzymują się na wielu mniejszych stacjach, zapewniając mieszkańcom często jedyny środek transportu zbiorowego do większych miast regionu.

PESA rozpoczyna jazdy testowe lokomotywy elektryczno-spalinowej w Bydgoszczy!

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button