PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
KolejowyTransport
Gorące newsy

Rekord na trasie Kraków-Katowice. Pociągiem szybciej niż samochodem!

14 lutego pociąg PKP Intercity pokonał trasę Kraków – Katowice w 48 minut, ustanawiając tym samym historyczny rekord. Dobry wynik został osiągnięty dzięki skończonym pracom modernizacyjnym i poprawie parametrów jednego z odcinków. 

PKP Intercity – rekord na strategicznym odcinku Kraków – Katowice

Pociąg 2601 IC Hetman prowadzony był przez lokomotywę EP09. Portal Rynek Kolejowy potwierdził informacje  dotyczące czasu przejazdu u źródła. Katarzyna Głowacka z zespołu prasowego PKP PLK dodała również, że:

Zgodnie z rozkładem jazdy, pociąg PKP Intercity Hetman ma czas przejazdu z Krakowa do Katowic 52 min. Ujęta jest w tym tzw. rezerwa eksploatacyjna. Gdy sytuacja na linii pozwala, pociąg może przyjechać szybciej.

Do poprawy czasu przejazdu miała przyczynić się również poprawa parametrów odcinka Mysłowice-Katowice.

Zobacz także: Program lojalnościowy PKP Intercity – punkty za przejazdy krajowe

Pociągi mogą osiągać jeszcze lepsze wyniki

Modernizacja trasy pomiędzy dwoma największymi miastami regionu trwa już prawie dwie dekady. Możliwe, że jeszcze w 2022 roku pociągi na odcinku Jaworzno Szczakowa-Kraków będą jeździć z prędkością 160 km/h. Wtedy najszybsze składy będą pokonywać trasę w 45 minut. Na wspomnianym odcinku trwają prace certyfikacyjne.

PKP Intercity spodziewa się dużo szybszego przejazdu również na odcinku Kraków Główny-Mydlniki. Obecnie trwa tam realizacja opóźnionych prac na magistrali E30 przez centrum.

Zobacz także: Nowy plan inwestycyjny PKP Intercity – pociągiem ku przyszłości?

Dla porównania podróż samochodem pomiędzy Krakowem a Katowicami trwa ok. 1 godzinę, w zależności od obranej trasy oraz sytuacji drogowej. Rekordowy czas przejazdu pokazuje, że pociągi mogą stać się realną konkurencją dla samochodów osobowych. Za wyborem transportu zbiorowego przemawiają również kwestie finansowe. Oprócz kosztów związanych z paliwem, kierowcy za pokonanie odcinka pomiędzy miastami wojewódzkimi muszą zapłacić minimum 18 zł, jeśli wybierają podróż autostradą, gdyż po drodze znajdują się dwie bramki. Pomimo wzrostu cen biletów w PKP Intercity (obecnie bilet kosztuje 27 zł, wcześniej – 15,9 zł), wciąż jest to bardziej dogodna opcja. W przypadki Kolei Śląskich cena biletu za przejazd z Krakowa do Katowic wynosi 14,5 zł, a trasę można pokonać w ok. 66 minut.

Pracownicy Polregio planują strajk ostrzegawczy!

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

2 Komentarze

  1. Jedna ze stacji pośrednich pomiędzy Krakowem i Katowicami powinna być stacja przy lotnisku w Balicach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button