Info z rynku

Shell będzie produkować zielony wodór na Igrzyska w Chinach

Gigant energetyczny Shell rozpoczął produkcję zielonego wodoru w elektrolizerze w Zhangjiakou, jednym z największych elektrolizerów H2 na świecie. Elektrolizer produkujący zielony wodór jest wspólnym przedsięwzięciem Shell China i Zhangjiakou City Transport Construction Investment Holding Group. Elektrolizer o mocy 20 megawatów i stacje tankowania wodoru w Zhangjiakou to pierwsza faza inwestycji. Firmy planują zwiększyć skalę do 60 MW w ciągu najbliższych dwóch lat w fazie 2.

Zielony wodór na Igrzyska Olimpijskie

Elektrolizer zapewni zielony wodór dla strefy zawodów Zhangjiakou podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich, które rozpoczną się 4 lutego 2022 roku. Inwestycja zapewni około połowy całkowitych dostaw zielonego wodoru na Igrzyska.

Elektrolizer jest największym w naszym dotychczasowym portfolio i jest zgodny ze strategią Shell „Powering Progress”, która obejmuje plany budowania naszej pozycji w dziedzinie produkcji zielonego wodoru. Widzimy możliwości w całym łańcuchu dostaw wodoru w Chinach, w tym jego produkcji, magazynowaniu i transporcie. Chcemy być zaufanym partnerem dla naszych klientów z różnych sektorów, pomagając im w dekarbonizacji w Chinach – powiedział Wael Sawan z Shell.

Zielony wodór w Chinach

Trwający zaledwie 13 miesięcy projekt, jest pierwszym komercyjnym projektem Shell w zakresie rozwoju wodoru w Chinach. Wykorzystując energię wiatrową, projekt ma pomóc w dekarbonizacji sektora mobilności.

Przemysł wodorowy ma kluczowe znaczenie dla przejścia Zhangjiakou na energię niskoemisyjną oraz dla osiągnięcia przez miasto celów związanych z ograniczeniem emisji dwutlenku węgla i neutralnością węglową – powiedział Bai Jing z komisji miejskiej Zhangjiakou.

Największy na świecie elektrolizer produkujący zielony wodór ma moc 30 MW i jest obsługiwany przez Baofeng Energy w Chinach. Z kolei drugim co do wielkości jest elektrolizer o mocy 20 MW obsługiwany przez Air Liquide w Kanadzie.

Czytaj też: W porcie w Rotterdamie powstanie zielona elektrownia wodorowa

Dzięki planom rozbudowy fazy 2 projektu oraz dzięki partnerstwu z lokalnymi władzami i przedsiębiorstwami, będziemy wspierać rozwój niskoemisyjnego systemu energetycznego i niskoemisyjnego systemu transportu w Zhangjiakou oraz w szerszym regionie Pekin-Tianjin-Hebei – powiedział Jason Wong z Shell China.

Projekt Shell’a jest jednym z zaledwie trzech działających obecnie w Chinach elektrolizerów na skalę komercyjną, obok elektrolizera o mocy 30 MW obsługiwanego przez Baofeng Energy oraz elektrolizera o mocy 10 MW obsługiwanego przez HyPower w prowincji Hebei.

Czytaj też: Inwestycje w Namibii: kraj chce stać się supermocarstwem wodorowym!

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button