Info z rynku

W porcie w Rotterdamie powstanie zielona elektrownia wodorowa

Shell i Thyssenkrupp podpisały umowę na dostawy dla projektu produkcji zielonego wodoru na dużą skalę. Zielona elektrownia wodorowa Holland Hydrogen I będzie znajdować się w porcie w Rotterdamie. Projekt ten ma być jedną z największych elektrowni wodorowych na świecie o mocy 200 MW. Otwiera on również nowy rozdział zarówno dla Rotterdamu, jak i dla Shell, związany z transformacją energetyczną.

Zielona elektrownia wodorowa stanie w porcie w Rotterdamie

Shell zatrudnił właśnie firmę Thyssenkrupp w celu dostarczenia elektrolizerów, za pomocą których firma zamierza produkować ekologiczny wodór. Firma Thyssenkrupp Uhde Chlorine Engineers zaprojektuje, zamówi i wykona instalację elektrolizy o mocy 200 MW, w oparciu o swój wielkoskalowy moduł elektrolizy wody alkalicznej o mocy 20 MW. Pierwsze prace budowlane związane z elektrolizerami rozpoczną się prawdopodobnie wiosną 2022 roku. Zielona elektrownia wodorowa w Rotterdamie będzie jedną z największych elektrowni wodorowych na świecie o mocy 200 MW.

Cieszymy się, że możemy wspierać budowę głównego węzła wodorowego w Europie Środkowej i przyczynić się do przejścia Europy na zieloną energię. Dzięki naszym wielkoskalowym modułom o dużych rozmiarach jeszcze bardziej wzmocnimy strategię wodorową firmy Shell – powiedział Christoph Noeres z Thyssenkrupp.

Czytaj też: Holownik zasilany wodorem. Niemcy inwestują w zielony transport

Zielona elektrownia wodorowa Hydrogen Holland I ma przyspieszyć transformację energetyczną

Shell nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji inwestycyjnej dla tego zakładu. Powinno to jednak nastąpić wiosną tego roku. Zielona elektrownia wodorowa powinna zacząć działać i produkować zielony wodór od 2024 roku. Hydrogen Holland I będzie produkować zielony wodór z energii elektrycznej pochodzącej z morskiej farmy wiatrowej Hollandse Kust (Noord). Wodór będzie można transportować za pomocą 40-kilometrowego rurociągu biegnącego do należącego do Shell Energy and Chemicals Park Rotterdam.

Priorytetem dla zakładu jest zerowa emisja netto. Dlatego wszędzie tam, gdzie to możliwe, zostaną użyte materiały budowlane nadające się do ponownego wykorzystania, a na zewnętrznych ścianach zakładu znajdą się panele słoneczne. Elektrownia będzie otwarta dla wybranych zwiedzających po osiągnięciu pełnej operacyjności. Zielony wodór jest głównym filarem transformacji energetycznej w kierunku zrównoważonej dekarbonizacji. Oczekuje się, że do 2025 r. kraje reprezentujące ponad 80 procent światowego PKB, wejdą do gospodarki wodorowej z dedykowaną strategią wodorową.

Czytaj też: Inwestycje w Namibii: kraj chce stać się supermocarstwem wodorowym!

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button