W porcie w Rotterdamie powstanie zielona elektrownia wodorowa
Shell i Thyssenkrupp podpisały umowę na dostawy dla projektu produkcji zielonego wodoru na dużą skalę. Zielona elektrownia wodorowa Holland Hydrogen I będzie znajdować się w porcie w Rotterdamie. Projekt ten ma być jedną z największych elektrowni wodorowych na świecie o mocy 200 MW. Otwiera on również nowy rozdział zarówno dla Rotterdamu, jak i dla Shell, związany z transformacją energetyczną.
Zielona elektrownia wodorowa stanie w porcie w Rotterdamie
Shell zatrudnił właśnie firmę Thyssenkrupp w celu dostarczenia elektrolizerów, za pomocą których firma zamierza produkować ekologiczny wodór. Firma Thyssenkrupp Uhde Chlorine Engineers zaprojektuje, zamówi i wykona instalację elektrolizy o mocy 200 MW, w oparciu o swój wielkoskalowy moduł elektrolizy wody alkalicznej o mocy 20 MW. Pierwsze prace budowlane związane z elektrolizerami rozpoczną się prawdopodobnie wiosną 2022 roku. Zielona elektrownia wodorowa w Rotterdamie będzie jedną z największych elektrowni wodorowych na świecie o mocy 200 MW.
Cieszymy się, że możemy wspierać budowę głównego węzła wodorowego w Europie Środkowej i przyczynić się do przejścia Europy na zieloną energię. Dzięki naszym wielkoskalowym modułom o dużych rozmiarach jeszcze bardziej wzmocnimy strategię wodorową firmy Shell – powiedział Christoph Noeres z Thyssenkrupp.
Czytaj też: Holownik zasilany wodorem. Niemcy inwestują w zielony transport
Zielona elektrownia wodorowa Hydrogen Holland I ma przyspieszyć transformację energetyczną
Shell nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji inwestycyjnej dla tego zakładu. Powinno to jednak nastąpić wiosną tego roku. Zielona elektrownia wodorowa powinna zacząć działać i produkować zielony wodór od 2024 roku. Hydrogen Holland I będzie produkować zielony wodór z energii elektrycznej pochodzącej z morskiej farmy wiatrowej Hollandse Kust (Noord). Wodór będzie można transportować za pomocą 40-kilometrowego rurociągu biegnącego do należącego do Shell Energy and Chemicals Park Rotterdam.
#thyssenkrupp and @Shell team up to install a major #greenhydrogen hub in central Europe in the port of Rotterdam, the Netherlands, called ‘Hydrogen Holland I’. A supply contract has been signed.
— thyssenkrupp EN (@thyssenkrupp_en) January 10, 2022
Priorytetem dla zakładu jest zerowa emisja netto. Dlatego wszędzie tam, gdzie to możliwe, zostaną użyte materiały budowlane nadające się do ponownego wykorzystania, a na zewnętrznych ścianach zakładu znajdą się panele słoneczne. Elektrownia będzie otwarta dla wybranych zwiedzających po osiągnięciu pełnej operacyjności. Zielony wodór jest głównym filarem transformacji energetycznej w kierunku zrównoważonej dekarbonizacji. Oczekuje się, że do 2025 r. kraje reprezentujące ponad 80 procent światowego PKB, wejdą do gospodarki wodorowej z dedykowaną strategią wodorową.
Czytaj też: Inwestycje w Namibii: kraj chce stać się supermocarstwem wodorowym!
Znajdziesz nas w Google News
4 Komentarze