Kolejowy

Już wkrótce powrócą pociągi do Karpacza! Ogłoszono przetarg

Remont linii do Mysłakowic ułatwi powrót połączeniom kolejowym do Karpacza

Według oficjalnych informacji Dolnośląska Służba Dróg i Kolei ogłosiła przetarg na rewitalizację ponad połowy linii kolejowej 308 z Jeleniej Góry do Mysłakowic. Pociągi do Karpacza mogą powrócić już w najbliższych kilkunastu miesiącach, a to znaczne ułatwienie nie tylko dla turystów, ale również okolicznych mieszkańców. 

Pociągi do Karpacza – prace rewitalizacyjne coraz bliżej

Środki przeznaczone na projekt rewitalizacji kolei pochodzą z funduszu Polskiego Ładu. Linia kolejowa 308, obok linii 340 i 345 została przejęta przez dolnośląski samorząd w ubiegłym roku. Postępowanie obejmuje odcinek o długości 10 km, który w niektórych fragmentach jest nieprzejezdny. Samorząd otrzymał na odbudowę linii 21 mln złotych. Gdy prace w Mysłakowicach zostaną ukończone, rewitalizacji doczeka się pozostałe 7 kilometrów toru prowadzące bezpośrednio do kurortu.

W Mysłakowicach rozpoczyna się linia 304, która łączy się bezpośrednio z Karpaczem. Jednak linie te są nieczynne od kilkudziesięciu lat. W ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy ma to ulec zmianie.

Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego, powiedział:

Przejmowanie i rewitalizacja linii to część naszego projektu odbudowy kolei na Dolnym Śląsku. Chcemy przywrócić pociągi między innymi na trasy z Jeleniej Góry do Kowar i Karpacza, co ułatwiłoby dojazd do okolicznych miejscowości mieszkańcom Kotliny Jeleniogórskiej, ale też turystom.

Zobacz także: Najdłuższa trasa kolejowa na świecie: Portugalia – Polska – Singapur

Zobacz także: Gigantyczne inwestycje w polską kolej. W 2023 roku pociągi pojadą 250 km/h

Karpacz – kolej dla mieszkańców i turystów

Na niektórych odcinkach linia wymaga gruntownych prac, w tym wymiany szyn, podkładów kolejowych oraz uzupełnienia podsypki. Na odremontowanej linii pociągi pojadą z prędkością 60 km/h. W planach jest budowa dworca oraz oświetlonych przystanków z wiatami, stojakami na rowery i parkingami. Na termin wykonania zadania przeznaczono 15 miesięcy od momentu podpisania umowy. Istotne jest to, że udział w przetargu mogą brać wyłącznie podmioty, które w ciągu ostatnich pięciu lat wykonały przynajmniej jeden projekt rewitalizacji, modernizacji lub budowy linii kolejowej o minimalnej wartości projektu 5 mln złotych. Oferty można składać do 23 lutego. Komisja pod uwagę weźmie nie tylko kwestie finansowe, ale również doświadczenie potencjalnego wykonawcy.

Karpacz może sporo zyskać dzięki przywróceniu połączenia kolejowego. To jedna z najatrakcyjniejszych miejscowości w polskich górach. Łatwiejszy dojazd sprawi, że do miejscowości chętniej będą przyjeżdżać turyści z całej Polski.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button