Raben
KolejowyTransport

Modernizacja kolei w Słowenii. Ponad 50 pociągów w przyszłym roku!

Słowenia modernizuje tabor kolejowy. W tym roku rozpoczęła się realizacja dużego zamówienia, które do 2024 r. skutkować ma 72 nowymi składami. Duża część z nich będzie dwupiętrowa, wszystkie zapewniają najwyższy komfort podróżowania.

Nowoczesne pociągi już w tym roku

Krajowy przewoźnik kolejowy Slovenske Železnice (SŽ) wprowadził do swojej floty dziesięć nowych pociągów piętrowych, produkcji szwajcarskiej firmy Stadler. Inauguracja odbyła się poprzez przejazd pociągiem ministra infrastruktury Słowenii oraz dyrektora SŽ. Nowe pociągi zgodnie z komunikatem spółki są dwupiętrowe i zapewniają łącze WiFi. Ponadto nowe składy będą przystosowane m.in. dla osób niepełnosprawnych, niewidomych i rowerzystów.

Modernizacja kolei na Słowenii
Źródło: Slovenske železnice

Zobacz również: Słowenia: Ostatnia elektrownia węglowa może zostać zamknięta w 2024

Jak stwierdził minister infrastruktury Słowenii, Jernej Vrtovec:

Mamy dziesięć takich nowych pociągów, które mogą osiągnąć prędkość do 160 kilometrów na godzinę, co jest bardzo dobre dla słoweńskiej infrastruktury kolejowej. Nowe pociągi oferują wygodę, dostęp do internetu i mogą być prawdziwym biurem dla kogoś jadącego z jednego miasta do drugiego.

Modernizacja kolei na Słowenii
Źródło: Slovenske Železnice

Modernizacja kolei w Słowenii będzie trwała do 2024 r.

Jak zapowiedział w oficjalnym komunikacie słoweński przewoźnik, do końca tego roku planowane jest uruchomienie łącznie 52 nowych pociągów. Spośród nich 21 będą to pociągi elektryczne Flirt (znane m.in. z Kolei Mazowieckich w Polsce), kolejnych 21 Flirtów będzie z silnikiem diesla, a pozostałe 10 będą to następne dwupiętrowe pociągi KISS. Modernizacja kolei na Słowenii potrwa do 2024 r.

Zakupy za 500 mln Euro na modernizację słoweńskiej kolei

W kwietniu 2018 r. SŽ podpisały umowę o wartości 169 mln euro na zakup 26 nowych pociągów pasażerskich od Stadlera. W maju 2019 r. podpisał umowę na zakup dodatkowych 26 pociągów od szwajcarskiej firmy za 151 mln euro. Wkrótce ma zostać podpisana umowa na dostawę kolejnych 20 pociągów. SŽ zainwestują łącznie 500 milionów euro, aby dodać 72 nowe pociągi do swojej floty do początku 2024 r. Celem jest zastąpienie wszystkich starszych niż 15-20 lat pociągów w krajowych przejazdach. Jak na tak małe państwo jest to znaczna inwestycja, co podkreślił minister infrastruktury.

Zobacz również: Słowenia: Lewica chciała blokować zagranicznych inwestorów kolejowych

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button