PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
Drogowy
Gorące newsy

Jaworzno najbezpieczniejszym miastem w Polsce po raz kolejny!

Miasto odnotowuje kolejny rok bez wypadku śmiertelnego na drogach. Jaworzno po raz kolejny może być nazywane najbezpieczniejszym miastem w Polsce.

Jaworzno najbezpieczniejszym miastem – Wizja ZERO

Jak wskazuje zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jaworznie, miasto było pierwszym ośrodkiem w Polsce, które zdecydowało się na wdrożenie inicjatywy Wizja ZERO. W 2021 roku, pomimo incydentów na drogach, nie doszło do żadnego wypadku śmiertelnego. To duże osiągnięcie, gdyż jeszcze dekadę temu w Jaworznie odnotowywano ofiarę śmiertelną co miesiąc. Wypadków z rannymi było ponad sto rocznie.

Według inicjatywy Vision ZERO głównym zadaniem lokalnej polityki transportowej jest maksymalne ograniczanie zagrożeń wystąpienia niebezpiecznych wypadków drogowych. W mieście zagospodarowanie infrastruktury drogowej powierzono wyłącznie wykwalifikowanym inżynierom, zamiast politykom.

Tomasz Tosza, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jaworznie, pisze dla portalu brd24:

Właśnie minęło 365 dni, pełny rok bez wypadku śmiertelnego na ulicach mojego miasta. Trzeci pełny rok bez śmierci w wypadkach komunikacyjnych w ciągu pięciu lat. Jeśli byli jeszcze jacyś sceptycy twierdzący, że to był przypadek, szczęście, to ten trzeci rok w ciągu pięciu lat odbiera im argumenty w narracji.

Zobacz także: „Debile nastawiali znaków ograniczeń prędkości” [FELIETON]

Rozwiązania dla miasta

W perspektywie kilku lat drogi w mieście znacząco się zmieniły, wymuszając na kierowcach ostrożniejszą jazdę. Przede wszystkim przekierowano tranzyt na obwodnice, zwężono ulice i poszerzono chodniki. Szersze stały się również przejścia dla pieszych. Szykany na drogach wymuszają ograniczenie prędkości. Pobocza zaś zostały zagospodarowane jako przestrzeń zielona obsadzona drzewami i krzewami. Rozwinięto ścieżki rowerowe (łącznie 11 kilometrów), w Jaworznie znajduje się również najdłuższa velostrada. Szacuje się, że w ciągu 10 lat zmiany infrastrukturalne w mieście kosztowały ok. 400 milionów złotych.

Zobacz także: Produkcja Izery ruszy w 2024 r. Zaangażowano światowej sławy menedżerów

Ponad dwie dekady temu transport w Jaworznie był w rozsypce. Miasto było nieustannie zakorkowane. Aby dotrzeć z jednego końca miasta do drugiego, konieczne było przejechanie przez ścisłe centrum. Problemem była również komunikacja miejska. Wówczas cała flota sześćdziesięciu autobusów miejskich była warta 700 tysięcy złotych, a więc tyle, ile jeden nowy pojazd. Od tamtego czasu sporo się zmieniło. Od 2013 roku miasto sukcesywnie wprowadza inicjatywę Wizja ZERO. Obecnie, pod względem częstotliwości występowania wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym, Jaworzno jest najbezpieczniejszym miastem w kraju.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button