DrogowyE-commerceInfo z rynkuPrzemysł 4.0Transport

Maszyna zastąpi dostawcę? Serve Robotics osiągnęły autonomię 4 poziomu

Roboty dostawcze Serve Robotics osiągnęły krok milowy w dziedzinie zautomatyzowanych dostaw. Maszyny są w stanie zawieźć zamówiony towar wprost do klienta bez udziału człowieka na każdym etapie swojej pracy. Oznacza to, że maszyny jako pierwsze osiągnęły autonomię 4 poziomu, czyli interwencja człowieka nie jest im potrzeba do wypełniania obowiązków.

Roboty dostawcze Serve Robotics osiągnęły 4 poziom autonomii. Czy mogą zastąpić człowieka?

Amerykańska spółka Serve Robotics z siedzibą w rejonie zatoki San Francisco, poinformowała, że zrealizowała pierwsze w historii komercyjne dostawy bez udziału człowieka. Firma przekazała tym samym, że pojazdy nie potrzebują nawet zdalnej interwencji operatorów, którzy mają pilnować dostaw, lub ewentualnie pomagać w zaistniałych problemach.

Zobacz również: Liczba robotów na świecie rośnie. Azja przoduje w robotyzacji

Co istotne, pojazdy konkurencji od spółek Coco, Starship Technologies i Kiwibot, muszą mieć wsparcie człowieka. Sam autopilot Tesli jest zakwalifikowany jako autonomia 2 poziomu, co samo w sobie pokazuje stopień zaawansowania maszyn Serve Robotics.

Roboty z sukcesem zastępuje ludzkich dostawców w wyznaczonych obszarach w Los Angeles. Same maszyny posiadają nowoczesne czujniki ruchu oraz radar na ultradźwięki. Ponadto posiadają kamery oraz automatyczne hamowanie awaryjne. Nie zapomniano tym samym o hamowaniu  mechanicznym, które będzie odporne na awarię oraz technologię unikania kolizji pojazdów.

Zobacz również: Sprzedaż robotów w czasie pandemii wzrosła prawie dwukrotnie!

Jak wskazał współzałożyciel i dyrektor generalny Ali Kashani w rozmowie z serwisem TechCrunch:

Kiedy robot znajduje się w danym obszarze, w którym włączony jest poziom 4, zdalny kanał wideo wyłącza się, a robot kontynuuje autonomiczną nawigację, nie wymagając obecności człowieka w pętli.

Roboty mogą zawsze poprosić o pomoc, jeśli jej potrzebują, na przykład w sytuacji, kiedy natkną się na coś nieprzewidywalnego. Pojazdy włączają też kamerę wideo podczas przejeżdżania przez skrzyżowania. Ale przez większość czasu działają autonomicznie.

Źródło: marketsandmarketssite.com

Serve Robotics staje się coraz większym graczem na rynku robotyki

Spółka pozyskała 13 milionów dolarów od inwestorów na możliwość uzyskania 4 stopnia autonomii swoich pojazdów. Co ciekawe, wcześniej firma była zależna od Ubera, jednak stała się niezależna w marcu ubiegłego roku. Początkowo była wspierana przez fundusze z Uber i firmy venture capital Neo, dzięki czemu mogła wprowadzić pierwsze roboty dostawcze na ulice Los Angeles.

Jak wskazał Kashani:

Jestem dumny, że firma Serve Robotics osiągnęła autonomię na poziomie 4. Dzięki temu umożliwi to zwiększenie bezpieczeństwa publicznego, przez znaczne ograniczenie możliwości popełnienia błędu przez człowieka. […]

Ten techniczny i komercyjny kamień milowy jest osiągnięciem dla całej branży AV i przyspiesza naszą misję, aby dostawy stały się bardziej dostępne i zrównoważone.

Zobacz również: Robotyzacja zabiera ludziom pracę i zmniejsza płace [BADANIE]

Ostatnim etapem rozwoju robotów dostawczych jest osiągniecie piątego poziomu autonomii. Niemniej jednak obecna technologia nie pozwala na tak zaawansowany tryb pracy. Wszystko dlatego, że  pojazd z autonomią na poziomie 5 byłby w stanie prowadzić się samodzielnie na każdej powierzchni, w dowolnym miejscu i czasie, bez żadnych ograniczeń. Niemniej jednak nie jest to pieśń przyszłości, a plan rozwoju takich spółek jak Serve Robotics na następne lata.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button