PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
DrogowyTransport

Która nacja jeździ najgorzej w Europie? Badanie Vinci Autoroutes i Ipsos

Według badania Vinci Autoroutes i Ipsos w Europie istnieją znaczne rozbieżności pomiędzy kierowcami z poszczególnych państw. Która nacja jeździ najgorzej? Jak w badaniu wypadli Polacy? 

Europejskim kierowcom daleko do ideału

W badaniu Ipsos „Barometr odpowiedzialnej jazdy” udział wzięli kierowcy z 11 europejskich państw. Odpowiadali na pytania dotyczące nawyków na drodze. Wyniki obnażyły stosunkową niską tolerancję dla kierowców z innych państw.

Przede wszystkim aż 97% respondentów uważa się za dobrych kierowców. Jednakże 79% osób, które wzięły udział w badaniu, negatywnie ocenia styl jazdy innych. 82% badanych przyznaje, że zdarza im się odwracać wzrok od jezdni na dłużej niż 2 sekundy. Biorąc pod uwagę prędkość 130 km/h odpowiada to odcinkowi o długości 72 m. Popularnym naruszeniem jest korzystanie z telefonu komórkowego w czasie jazdy, do czego przyznało się 75% ankietowanych. Mało kto robi przerwy w czasie jazdy, gdy poczuje zmęczenie. 14% osób biorących w badaniu przyznaje, że doświadczyło wypadku lub bardzo niebezpiecznej sytuacji na drodze, która był następstwem uczucia senności.

Która nacja jeździ najgorzej? Grecy na prowadzeniu

W analizie najgorzej wypadli Grecy. 77% respondentów z Grecji przyznało się do korzystania z telefonu komórkowego w czasie jazdy. Grecja zajęła pierwsze miejsce, jeśli chodzi o odsetek kierowców przejawiających za kółkiem nieuprzejme zachowania. To również najbardziej krytyczna nacja wobec kierowców z innych państw, aż 91% Greków negatywnie ocenia umiejętności obcokrajowców w prowadzeniu samochodu. Jedna trzecia Greków przyznaje się do zachowań takich jak jazda z nadmierną prędkością, ignorowanie sygnalizacji świetlnej czy nieutrzymywania bezpiecznej odległości pomiędzy jadącymi samochodami.

Zobacz także: Od początku czerwca niemiecka policja korzysta z nowego narzędzia! Radary wyłapują kierowców korzystających z telefonu

Co trzeci europejski kierowca przyznaje się do jazdy na zderzaku. 22% badanych przyznaje, że zdarzyło im się wyjść z samochodu w celu „wyjaśnienia sytuacji” z drugim kierowcą.

Ciekawe wyniki dotyczą kierowców z Wielkiej Brytanii. Mniej niż 70% badanych przyznaje, że Brytyjczycy są rozważnymi uczestnikami ruchu drogowego. Mniej niż połowa postrzega rodaków za spokojnych i uprzejmych kierowców. Jednakże kierowcy z Wielkiej Brytanii dużo przychylniej patrzą na kierowców z zagranicy niż inne nacje. Niemal połowa wyraża się pozytywnie o kierowcach z kontynentu. Dla porównania 30% Niemców uznało kierowców z zagranicy za agresywnych. Najbardziej krytyczni pozostają Włosi, tylko 16% pozytywnie wyraża się o rodakach na drodze.

Zobacz także: Motoryzacja w Polsce w ostatnich latach rośnie, w Niemczech spada

Według badania 42% Polaków przyznało, że na drodze dba przede wszystkim o własny interes. Dla porównania, z podobnym stwierdzeniem zgodziło się zaledwie 7% Hiszpanów.

Nowe akumulatory Tesli będą mogły być wykorzystywane nawet przez 100 lat! Pojawiają się dokumenty patentowe

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button