PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
Info z rynkuKolejowyTransport
Gorące newsy

Tramwaje Variotram nie trafią do MPK Łódź. Powód jest prozaiczny

MPK Łódź zamierzało kupić fińskie tramwaje Variotram, które przez lata powodowały mnóstwo problemów w Helsinkach. Niestety przedwcześnie muszą zakończyć się testy dwóch pojazdów, które miast otrzymało w ramach testów. Wszystko przez brak możliwości przeprowadzenia przejazdów zimowych, które były kluczowe do podjęcia decyzji o inwestycji.

Tramwaje Variotram miały trafić do Łodzi. Okazało się, że nie mogą nawet wyjechać z serwisu

Jak informuje łódzka Gazeta Wyborcza testowanie fińskich tramwajów Variotram miało trwać osiem miesięcy. Do ruchu weszły w połowie września i przez jakiś czas dobrze sobie radziły. Niestety radość nie trwała zbyt długo przez kolejne problemy techniczne.

W związku z tym firma, która wynajęła tramwaje, musiała dokonać pilnego przeglądu w Niemczech. Szybko się jednak okazało, że pojazdy nie wrócą do Łodzi na czas zimowy. A to według MPK-Łódź było decydujące, żeby sprawdzić, czy pojazdy poradzą sobie na łódzkich torach w czasie mrozów.

Zobacz również: Ruszyły testy tramwajów Variotram w Łodzi. Można je kupić za 4% ceny

Najlepsze jest to, że Variotramy mogliśmy mieć za bezcen, mimo że były wykorzystywane w Helsinkach przez kilkanaście lat. Były bowiem produkowane w latach 1998-2003, a ostatni pojazd został wycofany z użytku w 2018 roku. Niestety przez wzgląd na liczne usterki, w tym pęknięcia wózków i pudeł, tramwaje były często serwisowane.

Nie pomagał w tym fakt, że po prostu nie mieściły się na Helsińskich torach (ponieważ nie były dostosowane do ciasnych łuków). Dodatkowym problemem był hałas, który wówczas emitowały. Dodatkowym problemem był fakt, że Variotramy musiały przez to jechać znacznie wolniej, niż w testach producenckich.

Tymczasem przegląd techniczny był konieczny, ponieważ okazało się, że obręcze wózków ciągle pękały, przez co użyteczność i bezpieczeństwo pojazdów drastycznie spadała. To, jak wskazał Piotr Wasiak z biura prasowego MPKŁódź, było krytyczne do podjęcia ostatecznej decyzji inwestycyjnej:

Ponieważ MPK Łódź nie może zweryfikować pojazdów w różnych warunkach pogodowych, co miało być istotnym elementem przy podjęciu decyzji o ewentualnym zakupie. Najprawdopodobniej będziemy zmuszeni zrezygnować z ich nabycia.

 

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button