DrogowyInfo z rynkuTransport

Toyota zbuduje w USA fabrykę baterii o wartości 1,3 mld USD

W związku z zerwanymi łańcuchami dostaw, licznym zatorom w portach i braku wystarczającej liczby kierowców, mnóstwo firm cierpi na zastoje w produkcji. Dotyczy to także producentów aut, które cierpią na brak mikrochipów i innych podzespołów do samochodów elektrycznych. W tym celu Toyota zadecydowała o budowie fabryki w pobliżu Greensboro w USA. Korporacja zamierza budować w niej nowe baterie do elektryków.

USA: Toyota inwestuje 1,3 mld dolarów w fabrykę baterii w Północnej Karolinie

Jak informuje agencja prasowa AP News, Toyota ogłosiła, że planuje budowę fabryki do samochodów elektrycznych w pobliżu Greensboro w Północnej Karolinie. Wartość inwestycji oscyluje wokół 1,3 miliarda dolarów i da zatrudnienie nawet 1750 osobom. Dzięki temu producent może uniknąć zatorów w łańcuchach dostaw i uzależnienia od azjatyckiego rynku producentów.

Zobacz więcej: Toyota i Volkswagen wstrzymują produkcję przez braki mikrochipów

Co ciekawe, Toyota otrzyma również pomoc państwa w kwestii wybudowania oraz utrzymania fabryki. Dotyczy to 430 milionów dolarów w gotówce, uzyska również liczne ulgi podatkowe i wsparcie modernizacji infrastruktury. Pieniądze wypłyną bezpośrednio od władz stanowych Karoliny Północnej, a także samorządów lokalnych, które widzą w inwestycji rozwój miejsc pracy i inwestycji.

Według planów zakład ma rozpocząć produkcję baterii już w 2025 roku, a sama inwestycja w znaczący sposób ma przyczynić się do rozwoju całego regionu. Włodarze stanu od wielu lat starali się o powstanie tak znaczącej fabryki. To istotne, ponieważ zaledwie cztery lata temu stan przegrał z Alabamą o budowę wspólnego zakładu Toyoty i Mazdy.

Toyota zwiększa produkcję samochodów elektrycznych

Toyota zamierza zainwestować aż 3,4 mld dolarów w rozwój baterii samochodowych w ciągu najbliższej dekady w USA. Dotyczy to także pracowników, których firma chce zatrudnić do 2029 roku, których liczba ma wynieść nawet 3800 osób. Urzędnicy wskazali, że  średnia wysokość roczna zarobków ma oscylować wokół 62 tysięcy dolarów.

Zobacz również: Toyota sprzedała w Europie 3 miliony hybryd

Inwestycja jest zgodna ze strategią długoterminową spółki, która zamierza sprzedawać w USA od 1,5 do 1,8 mln samochodów, które choć w części będą zelektryfikowane. Toyota zamierza bowiem zwiększyć sprzedaż aut, które przynajmniej częściową wykorzystują energię słoneczną do 70%. I to wszystko do końca 2030 roku.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button