Bez kategorii

Przekroczył DMC swojej ciężarówki o 13 ton, bo chciał przewieźć gruz

Coraz częściej na polskich drogach dochodzi do przekroczenia dopuszczalnej masy całkowitej (DMC) przez kierowców busów, ciężarówek, a nawet pojazdów osobowych. Przykładem tego jest zdarzenie, do którego doszło w ostatni czasie w Nowym Ciechocinku, niedaleko Bydgoszczy. Kierowca dość niepozornej ciężarówki wiózł na niej aż o 13 ton gruzu za dużo. Teraz jej przewoźnik musi liczyć się ze sporym mandatem, a mówimy o naprawdę sporej kwocie.

Kierowca obok Bydgoszczy przewoził gruz i przesadził z DMC o 13 ton

W ostatnich miesiącach Główny Inspektorat Transportu Drogowego o wiele częściej informuje o pojazdach, które przekraczają dopuszczalną masę całkowitą (DMC). Niekiedy dochodzi do kuriozalnych sytuacji, które potrafią zadziwić.

Na przykład kilka miesięcy temu zatrzymano busa, który ważył niemal 11 ton, podczas gdy jego DMC wynosiło 3,5 tony. Innym incydent dotyczył samochód do przewozu koni, do którego doszło nomen omen w Koninie. Innym razem pewien kierowca miał sporo pecha w Holandii, ponieważ otrzymał karę 22 500 euro mandatu. Wówczas jednak chodziło o dość istotne kwestie związane z formalnościami.

Tym razem jednak mówimy o prawdziwym „rekordziście”, i nie jest to bynajmniej powód do dumy. Otóż dziesiątego listopada pewien kierowca podczas uiszczania opłaty drogowej w Nowym Ciechocinku, zwrócił na siebie uwagę funkcjonariuszy bydgoskiej Inspekcji Transportu Drogowego. Ci zatrzymali pojazd do kontroli i ze względu na jego masę skierowali go do ważenia pojazdów we Włocławku. Jak się szybko okazało, inspektorzy mieli nosa, co do swojego przeczucia.

Zobacz również: Transport publiczny bardzo podupadł podczas pandemii. Czy jest dla niego nadzieja?

Okazało się bowiem, że kontrolowana ciężarówka ważyła 47,1 tony, co oznacza ponad 13 ton za dużo. Jak informuje Główny Inspektorat Ruchu Drogowego:

[…] Każda z dwóch tylnych pojedynczych osi napędowych wywierała naciski odpowiednio 15,55 t oraz 15,40 t, przy normie 11,5 t.

Kierowca otrzymał mandat karny, a wobec właściciela firmy przewozowej zostało wszczęte postępowanie administracyjne. Kara może wynieść nawet 15 tysięcy złotych. To i tak nic w porównaniu z jednym kierowcą, który również w Bydgoszczy jechał ciężarówką ważącą ponad 130 ton. W tamtym wypadku kara administracyjna może wynieść nawet pół miliona złotych, ponieważ nie miał żadnych wymaganych zezwoleń.

Ciężarówka przekroczyła DMC o 13 ton
Źródło: Główny Inspektorat Transportu Drogowego
Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button