Info z rynkuTransport

Ruszyły testy tramwajów Variotram w Łodzi. Można je kupić za 4% ceny

W Łodzi rozpoczęły się testy tramwajów Variotram z Helsinek. Obecnie dostępne są dwa pojazdy w kolorze zielonym. Jeśli testy się udadzą, to miasto będzie mogło je kupić za 300-400 tysięcy euro. Nowe pojazdy tej klasy kosztują aż 7 milionów euro, dlatego gra jest warta świeczki.

Tramwaje Variotram z Helsinek wjechały na ulice Łodzi

Dwie sztuki tramwajów Variotram rozpoczęły jazdy próbne na ulicach Łodzi. W Helsinkach się nie sprawdziły ze względu na sztywne wózki, które przeszkadzały w pokonywaniu dość ciasnych łuków. Oznacza to jednocześnie, że przez ciasne i mniejsze promienie łuków tramwaje muszą jechać wolniej, tym samym robiąc znacznie więcej hałasu.

Mimo że testowane tramwaje Variotram są w użyciu już ponad dwadzieścia lat, to dalej ich stan jest bardzo dobry. Jak przekazał radny Marcin Hencz na swoim profilu:

Mają po 20 lat, projektowane były na 30. To solidny sprzęt od Bombardiera, który nie sprawdził się w stolicy Finlandii przez tamtejszy małe łuki. Jeśli testy w Łodzi okażą się owocne będziemy mogli kupić ich do 40 sztuk, po 300-400 tys eur sztuka – (nowy tramwaj tej klasy to koszt około 7 mln). Pojazdy w środku nie są zniszczone. Mają klimatyzację.

Hencz dodał również, że:

Jako ciekawostkę dodam, że na jego pokładzie są cztery stoliki przy których można siedzieć.

Warszawa zakupiła tramwaje, które nie mieszczą się na przystankach

Testowane tramwaje Variotram będą poruszały się na linii 18. Ich długość to 24 metry i 55 miejsc siedzących, a stojących około 80. Co ciekawe, miasto Łódź nie musiało płacić za testowane modele. O tym, czy radni zdecydują się zakup pojazdów, dowiemy się w najbliższym czasie. Tymczasem w mieście niedługo pojawią się nowe 20 Moderusy z poznańskiej fabryki Modertrans.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button