PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
Lotniczy

Ograniczenia w podróży nie zmniejszają liczby nowych przypadków COVID

Wykrycie nowego wariantu wirusa wywołało natychmiastową reakcję rządów, od razu wprowadzono ograniczenia w branży lotniczej. Okazuje się jednak, że nie ma bezpośrednich dowodów, które pomagają stwierdzić, że wpłynie to znacząco na liczbę zachorowań. 

Ograniczenia w podróży a wariant Omicron

Operując na danych empirycznych opracowanych naukowców z University of Oxford, IATA (Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych) udowadnia, że ograniczenia w podróży istotnie nie zmniejszają liczby nowych przypadków. Podczas gdy odkryto wariant Omicron w RPA, rządy odruchowo ograniczyły ruch lotniczy. W Chinach, Japonii, Izraelu i Maroku wprowadzono całkowity zakaz podróżowania. Poniższy wykres pokazuje, że nie zawsze pojawiała się zależność pomiędzy liczbą nowych przypadków a zamknięciem granic. Szczyty i dołki pojawiały się niezależnie od obostrzeń w branży lotniczej, nawet gdy międzynarodowe ograniczenia dotyczące podróży utrzymywały się na stałym poziomie przez cały 2021 r. Stały wzrost liczby przypadków w na początku pandemii miał miejsce, gdy ograniczenia były najwyższe. Co więcej, w większych regionach sytuacja była analogiczna, ponieważ lokalne ograniczenia w podróżowaniu często podążały za światowymi trendami.

Zobacz także: Latanie będzie droższe przez zmiany klimatyczne? Tak twierdzą eksperci

Zbyt późna reakcja rządów

Od połowy ubiegłego roku cały sektor lotniczy wdrożył wielowarstwowe ramy środków ograniczających ryzyko, aby zapewnić bezpieczną podróż. Argument ten jeszcze bardziej osłabia uzasadnienie wprowadzenia ograniczeń w podróżowaniu. Wydaje się również, że tym razem reakcja rządów była zbyt późna. Nowy wariant został wykryty już w 30 krajach, jest obecny na każdym z kontynentów, dlatego już za późno na powstrzymanie go poprzez nałożenie obostrzeń na linie lotnicze.

Pomimo że ograniczenia w podróży nie zatrzymają wariantu Omicron, przyczynią się do 50% spadku zatrudnienia. Branża lotnicza narażona jest na ogromne straty, po raz kolejny loty zostają zablokowane, tak więc przyszłość tysięcy pracowników stoi pod znakiem zapytania. Pojawiają się również pytania dotyczące kolejnych miesięcy. Czy za każdym razem rządy będą odruchowo zamykać granicę? Trudno przewidzieć ile jeszcze wariantów uda się wykryć, jednak branża lotnicza obecnie jest krok od załamania.

Zobacz także: W 2020 odwiedziło Polskę o 61% mniej turystów niż rok wcześniej

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button