LotniczyTransport

Poznaliśmy najbardziej ruchliwe lotnisko świata! Jest liderem już 13 raz!

Hongkońskie lotnisko jest światowym liderem w obsłudze ładunków lotniczych już trzynasty raz

Port lotniczy w Hongkongu (HKG) zachował swój tytuł najbardziej ruchliwego portu lotniczego na świecie pod względem transportu towarów. Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Światową Radę Portów Lotniczych (ACI World), HKG utrzymuje się na czele pod względem wolumenów towarów lotniczych, mimo że w 2020 roku spadł na drugie miejsce ze względu na skutki pandemii COVID-19.

Port lotniczy w Hongkongu to najbardziej ruchliwe lotnisko świata

Przedstawiciel władz lotniska powiedział, że HKG to nadal najbardziej ruchliwe lotnisko świata pod względem obsługi towarów. W ubiegłym roku zarejestrowano tam 4,33 miliona ton ładunków, co oznacza wzrost o 3,2% w porównaniu z 4,2 milionami ton w roku poprzednim. Jednakże dane z ubiegłego roku są wciąż o 9,9% niższe niż wolumen sprzed pandemii, kiedy to port utracił status lidera.

Czytaj też: Rekordowy ruch na Lotnisku Chopina w pierwszym kwartale 2024

Drugie miejsce w zestawieniu za ubiegły rok zajął port lotniczy Memphis International (MEM), czyli siedziba globalnego centrum FedEx Express. W tym przypadku wolumen towarów wyniósł 3,88 miliona ton, co oznacza spadek o 4% rok do roku.

Port lotniczy Pudong w Szanghaju (PVG) zajął trzecie miejsce z 3,44 miliona ton ładunków. Zanotowano tam wzrost o 10,4%, czyli najwyższy wzrost spośród wszystkich portów lotniczych z listy 10 najbardziej ruchliwych centrów transportu towarów. Jest to jednak nadal o 5,3% poniżej wyniku sprzed pandemii.

Kto znalazł się poza podium?

ACI World przekazało, że port lotniczy Anchorage (ANC), obsługujący w 2023 roku 3,38 miliona ton ładunków, był czwartym najbardziej ruchliwym lotniskiem pod względem transportu towarów, chociaż liczba ta i tak była o 2,4% niższa niż w roku poprzedni. Wolumen towarów w ANC wzrósł za to o 23,1% w porównaniu do wyników sprzed pandemii.

Port lotniczy Incheon (ICN) był piątym najbardziej ruchliwym centrum transportu towarów na świecie, z 2,74 miliona ton ładunków zarejestrowanych w 2023 roku. To o 6,9% mniej niż w 2022 roku i o 0,7% mniej niż jego rekord z 2019 roku.

Należy zauważyć, że pomimo spadku rok do roku, transport towarów nadal odgrywa kluczową rolę w handlu światowym. Port lotniczy w Hongkongu utrzymuje się na pierwszym miejscu, a za nim plasują się porty lotnicze w Memphis i Szanghaju. Port lotniczy w Doha ponownie dołącza do pierwszej dziesiątki, awansując na ósme miejsce ze wzrostem o 6,3% w stosunku do 2019 roku – przekazało ACI World.

Listę 10 najbardziej ruchliwych portów lotniczych towarowych zamykają: Międzynarodowy Port Lotniczy Louisville – główna siedziba UPS Airlines (2,73 miliona ton), Międzynarodowy Port Lotniczy Miami (2,53 miliona ton), Międzynarodowy Port Lotniczy w Doha (2,36 miliona ton), Międzynarodowy Port Lotniczy w Los Angeles (2,13 miliona ton) i Międzynarodowy Port Lotniczy w Tajpej (2,11 miliona ton).

Wolumeny towarów lotniczych w pierwszej dziesiątce – stanowiące około 26% (29,6 miliona ton) globalnych wolumenów w 2023 roku – spadły o 3,5% w stosunku do roku poprzedniego – dodało ACI World.

Poznaliśmy najbardziej ruchliwe lotnisko świata! Jest liderem już 13 raz!
ACI World

Według szacunków wolumeny towarów lotniczych na całym świecie spadły w ubiegłym roku o 3,1% rok do roku (-4,6% w porównaniu z 2019 rokiem), do blisko 113 milionów ton – przekazało ACI World w swoim najnowszym raporcie.

Czytaj też: Zaskakujące dane o chińskim PKB. Nie sprawdziły się oczekiwania

Lotnisko w Hongkongu chce utrzymać miano globalnego centrum towarowego

Hongkońskie lotnisko jest światowym liderem w obsłudze ładunków lotniczych już trzynasty raz, chociaż spadek wolumenów w ubiegłym roku był widoczny, podobnie jak na wielu innych lotniskach na całym świecie. Spadek ten został przypisany napięciom geopolitycznym i problemom z łańcuchem dostaw.

Jesteśmy dumni, że ponownie zdobyliśmy pierwsze miejsce pod względem przepustowości towarów lotniczych. Transport lotniczy cargo jest kluczowym czynnikiem wzrostu branży logistycznej w Hongkongu i ogólnego rozwoju gospodarczego. Będziemy nadal nieustannie pracować z naszym środowiskiem transportu towarowego, aby dalej wzmacniać konkurencyjność lotniska jako globalnego centrum towarowego – powiedział Jack So, przewodniczący Airport Authority Hong Kong.

Poznaliśmy najbardziej ruchliwe lotnisko świata! Jest liderem już 13 raz!
ACI World

Jeśli chodzi o ruch statków powietrznych, ACI podało, że na szczycie znajduje się Port Lotniczy Hartsfield-Jackson Atlanta (ATL) z 776 818 obsłużonymi samolotami (wzrost o 7,1% w stosunku do poprzedniego roku, ale o 14,2% poniżej wyniku z 2019 roku). Drugie miejsce zajmuje Port Lotniczy Chicago O’Hare (ORD), a za nim są Porty Lotnicze w Dallas/Fort Worth (DFW), Denver (DIA) i Las Vegas (LAS).

Lotnisko w Dubaju zamknięte przez powódź! Samoloty niemal pływały po płycie

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button