Info z rynku

Globalizacja na rekordowym poziomie pomimo konfliktów. Polska wyprzedziła USA i Chiny!

Szczególnie dynamiczny rozwój odnotowała globalizacja przepływu informacji

Mimo napięć społecznych i geopolitycznych, globalizacja bije rekordy. Jak wynika z raportu DHL Global Connectedness, międzynarodowy handel, przepływ kapitału i migracja ludzi nie pozostają w tyle. Przeciwnie, kontynuują swój dynamiczny rozwój. Niestabilność relacji między Stanami Zjednoczonymi a Chinami stanowi jednak wyzwanie dla sektora, a niepewność geopolityczna budzi niepokój.

Globalizacja osiągnęła rekordowy poziom

DHL we współpracy z New York University Stern School of Business wydał najnowszy raport DHL Global Connectedness, który stanowi głęboką analizę stanu globalizacji w roku 2022 oraz jej przyszłych perspektyw. Badanie skupia się na przepływach handlu, ludzi, kapitału i informacji, obejmując 181 państw i terytoriów, co pozwala dokładnie zmierzyć stopień globalizacji.

Raport wykazuje, że mimo wyzwań globalnych, takich jak pandemia COVID-19, konflikty zbrojne czy napięcia handlowe, globalizacja w 2022 roku osiągnęła historyczny poziom. Dane zebrane w raporcie stanowczo zaprzeczają hipotezie o spowolnieniu globalnych przepływów.

Wzrost handlu odgrywa istotną rolę w rozwoju globalnych relacji. Udział światowej produkcji w międzynarodowym handlu powrócił w roku 2022 do rekordowych poziomów. Prognozy wskazują, że po pewnym spowolnieniu w ubiegłym roku, tempo wzrostu handlu przyspieszy w tym roku.

Analiza wykazała, że szczególnie dynamiczny rozwój w ostatnich dwóch dekadach odnotowała globalizacja przepływu informacji. Jednak najnowsze dane sugerują pewien zastój w tym wzroście, częściowo z powodu ograniczenia współpracy badawczej między Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Z drugiej strony, globalizacja korporacyjna nadal notuje wzrost, a firmy poszerzają swoją obecność na rynkach międzynarodowych, zwiększając sprzedaż za granicą.

Najnowsze wyniki raportu Global Connectedness obalają tezę o cofaniu się globalizacji. Globalizacja to nie tylko modne słowo, a potężna siła z dużym potencjałem, która przekształca naszą rzeczywistość i daje nowe możliwości. Rozwój rynków światowych umożliwia jednostkom, firmom i całym narodom rozwijanie się w wyjątkowy sposób. Globalizacja pozwala nam i naszym klientom kształtować obiecującą przyszłość, gotową na dalszy wzrost i tworzącą dobre warunki dla wszystkich – powiedział John Person, CEO DHL Express.

Globalizacja na rekordowym poziomie pomimo konfliktów. Polska wyprzedziła USA i Chiny!
DHL Connectedness Report 2024

Czytaj też: Europa się zbroi? Komisarz UE: Europejska sieć transportu musi być dostosowana do potrzeb wojska 

Więzi między Stanami Zjednoczonymi a Chinami się osłabiły

Raport podkreśla, że istnieje istotny potencjał dla dalszego wzrostu globalnych przepływów. Obecny stopień globalizacji na skalę światową wynosi zaledwie 25% w zakresie od 0 do 100%, gdzie 0 oznacza brak przepływów poza granice kraju, a 100 oznacza, że granice i odległości nie mają znaczenia. W rankingu najbardziej zglobalizowanych państw pierwsze miejsce zajął Singapur. Natomiast na kolejnych miejscach znajdują się Holandia i Irlandia. W kontekście regionów najbardziej zglobalizowaną jest Europa, a następnie Ameryka Północna, Bliski Wschód i Afryka Północna.

Najnowszy raport DHL wskazuje również na osłabienie więzi między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, gdzie udział obu krajów w globalnych przepływach zmniejszył się o około jedną czwartą od 2016 roku. Mimo to, relacje między nimi nadal pozostają istotne, wykazując większe przepływy niż większość innych par krajów. Analiza przeprowadzona w raporcie sugeruje także, że nie ma wyraźnego podziału globalnej gospodarki na konkurencyjne bloki geopolityczne.

Analiza wskazuje także, że prognozy dotyczące zmiany z globalizacji na regionalizację nie znajdują obecnie potwierdzenia. Faktycznie, większość międzynarodowych przepływów nadal odbywa się na stabilnych lub dłuższych trasach, a udział w głównych regionach geograficznych maleje. Jedynie w przypadku handlu Ameryka Północna wykazuje wyraźne przejście do bardziej zregionalizowanych modeli.

Globalizacja na rekordowym poziomie pomimo konfliktów. Polska wyprzedziła USA i Chiny!
DHL Connectedness Report 2024

Czytaj też: Największe gospodarki świata. W 2024 roku potęga USA pozostanie niezachwiana

Jak Polska wypada na tle innych państw?

Również dane dotyczące Polski obalają tezę o przechodzeniu do regionalizacji. Według raportu DHL, Polska bierze udział w wymianie międzynarodowej z 17 państwami. Wśród tych, na które Polska ma największy wpływ, znajdują się m.in. Ukraina (14%), Czechy i Litwa (po 7%), Słowacja (6%), Cypr (5%), Węgry, Islandia, Łotwa oraz Rumunia (po 4%). Natomiast Największym partnerem Polski w globalnych przepływach są Niemcy (20%), a na kolejnych miejscach znajdują się Stany Zjednoczone (8%) oraz Wielka Brytania (6%).

Deglobalizacja to wciąż jedynie potencjalne zjawisko, a nie rzeczywistość. Najnowsze dane pokazują, że międzynarodowe przepływy nadal rosną, mimo zagrożeń geopolitycznych i zmian w politykach publicznych. Optymizmem napawają też wskaźniki dotyczące Polski. Obecnie nasz kraj zajmuje 40. miejsce w rankingu najbardziej zglobalizowanych terytoriów. W tym obszarze wyprzedzamy dwie największe na świecie gospodarki, czyli Stany Zjednoczone (44. miejsce) oraz Chiny (80. miejsce) – mówi Tomasz Buraś, prezes zarządu DHL Express Polska.

Globalizacja na rekordowym poziomie pomimo konfliktów. Polska wyprzedziła USA i Chiny!
DHL Connectedness Report 2024

Należy zauważyć, że zgodnie z raportem DHL, Polska wykazuje największy postęp w obszarze handlu zagranicznego. Aktualnie zajmujemy 31. miejsce, co oznacza poprawę o 10 pozycji w porównaniu z 2017 rokiem. Podobnie nasza pozycja w przepływie kapitału jest prawie równie korzystna, plasując się na 38. miejscu, co stanowi awans o 3 miejsca. Warto również wspomnieć o kategorii dotyczącej przepływu ludzi, gdzie zanotowaliśmy wzrost o 4 pozycje, zajmując obecnie 43. miejsce. Te wyniki dowodzą, że polska gospodarka pełni istotną rolę na globalnym rynku i utrzymuje silne relacje ze swoimi partnerami handlowymi.

Logistyka e-commerce stoi przed poważnymi wyzwaniami. Czy handel online sobie poradzi? [RAPORT]

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button