KolejowyTransport

Turcja kupuje lokomotywy od państwowej spółki. Patriotyzm czy monopolizacja rynku?

Lokomotywa TSI o mocy 5 MW osiąga maksymalną prędkość 140 km/h

Turcja kupuje krajowe lokomotywy elektryczne od państwowego producenta. Umowa podpisana między państwowym producentem lokomotyw i taboru Türasaş a krajowym przewoźnikiem TCDD Taşımacılık dotyczy dostawy 95 elektrycznych lokomotyw E5000.

Turcja kupuje krajowe elektryczne lokomotywy

Turcja kupuje krajowe lokomotywy od państwowego producenta Türasaş. Prototypowa lokomotywa E5000, zaprojektowana przez Tübitak i wyprodukowana przez Türasaş, została zaprezentowana w zeszłym roku.

Jak informuje Railway Gazette, lokomotywa TSI o mocy 5 MW osiąga maksymalną prędkość 140 km/h, wykorzystuje przekładnię AC-AC oraz krajowo opracowane silniki trakcyjne o mocy 1,28 MW.

Gdy podpisywano zamówienie, opracowaliśmy nową generację lokomotywy elektrycznej dla linii głównych. Jestem dumny mogąc powiedzieć, że jesteśmy jednym z niewielu krajów posiadających własną technologię w przemyśle lokomotyw – powiedział Minister Transportu i Infrastruktury, Abdulkadir Uraloğlu.

Czytaj też: Niemcy stawiają na elektryczne Mireo! Wydadzą pół miliarda!

Szef resortu dodał, że udział lokalnie produkowanych komponentów wynosi około 65%, ale producent planuje zwiększyć ten udział do 80%.

Polscy producenci

Również Polacy mogą pochwalić się swoimi krajowymi producentami lokomotyw. Działają one jednak jako prywatne firmy i produkują pojazdy zarówno na polski, jak i zagraniczny rynek. Jednym z czołowych producentów lokomotyw w Polsce jest spółka Newag z siedzibą w Nowym Sączu. Firma specjalizuje się w produkcji nowoczesnych, wielozadaniowych lokomotyw elektrycznych oraz spalinowych. Ich lokomotywy są wykorzystywane zarówno w transporcie pasażerskim, jak i towarowym na całym świecie. Ostatnio jednak firma nie ma dobrej prasy z uwagi na tak zwaną „Aferę Newag„. Możecie przeczytać o niej na naszym portalu: Newag celowo psuł pociągi, by brać miliony za ich naprawę?

Kolejnym renomowanym producentem jest Pesa Bydgoszcz, znana również jako Pojazdy Szynowe Pesa Bydgoszcz. Firma specjalizuje się w produkcji różnorodnych pojazdów szynowych, w tym lokomotyw elektrycznych, spalinowych, tramwajów oraz metra. Pesa słynie z elastyczności w dostosowywaniu się do indywidualnych wymagań klientów.

Warto przywołać tutaj również poznańskiego producenta H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych. Od ponad stulecia firma ta odgrywa kluczową rolę w rozwoju kolejnictwa. Już w XIX wieku lokomotywy H. Cegielskiego zyskały uznanie nie tylko w kraju, ale także za granicą. Ponadto spółka aktywnie uczestniczy w projektach modernizacji istniejącego taboru kolejowego, dostarczając nowoczesne systemy napędowe oraz rozwiązania zwiększające efektywność i bezpieczeństwo podróży kolejowych.

Czytaj też: Wielka Brytania stawia na Turcję. Nowa umowa handlowa początkiem odbicia gospodarczego?

Polskie zakłady mają również udział w produkcji lokomotyw dla wielu innych krajów. Dzięki wysokim standardom jakości i zaawansowanej technologii, polscy producenci zyskują uznanie na rynkach międzynarodowych. Lokomotywy produkowane w Polsce są eksportowane do wielu krajów europejskich, ale również do Azji, Afryki i Ameryki Łacińskiej.

Kolejne zamówienie na elektryki od Stadlera. Trafią za ocean

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button