Info z rynkuMagazyny

2023 rok na rynku magazynowym może być jeszcze droższy niż 2022!

Polski rynek magazynowy w 2022 roku mierzył się z szeregiem czynników, które miały wpływ na działania deweloperów czy poziom pustostanów. Jak sytuacja będzie wyglądać w 2023 roku? 

Polski rynek magazynowy w 2022 roku

Jak podaje AXI IMMO w raporcie „Polski Rynek Magazynowy – podsumowanie 2022 roku”, w minionym roku rynek magazynowy utrzymywał się w dobrej kondycji. Według danych do końca grudnia oddano ponad 4,4 mln mkw., co oznacza wzrost na poziomie 42% r/r. Co więcej, oddane do użytku obiekty korespondowały z dużą aktywnością po stronie najemców, którzy wynajęli blisko 6,7 mln mkw. (-9 r/r).

Obecnie w budowie znajduje się 3,4 mln mkw., co ma pozwolić na osiągniecie pułapu 30 mln mkw. w 2023 roku. Na rynku magazynowym 2022 rok minął pod znakiem rosnących stawek czynszów. W tej kategorii odnotowano wzrost na poziomie 15-20%.

PLAKO System - inteligentne systemy dokowania

Zobacz także: Holenderska firma wdraża inteligentną maszynę redukującą rozmiary opakowań

Jak wskazuje AXI IMMO, wysoki współczynnik absorpcji nie wpłynął znacząco na wzrost współczynnika pustostanów, utrzymując go na poziomie 4,1% (+0,2 p.p. r/r). Analizując sytuację, należy wskazać, że wolumen transakcji inwestycyjnych w 2022 roku na rynku nieruchomości komercyjnych zamknął się z wynikiem 5,8 mld EUR. Po pandemii pracownicy zaczęli powracać do biur, dlatego nowym liderem został sektor biurowy (36%), przed magazynowym (34%) i handlowym (26%).

Grzegorz Chmielak, Dyrektor Działu Wycen i Rynków Kapitałowych, AXI IMMO skomentował:

W 2022 r. pomimo wyzwań związanych z wysoką inflacją, kryzysem energetycznym czy ponowną agresją Rosji na Ukrainie w Polsce zanotowaliśmy ponad 120 transakcji na rynku inwestycyjnym. Co istotne, pięć transakcji odpowiadało za 40% całego wolumenu. Jak zwykle największe zainteresowanie wzbudzały produkty prime w lokalizacjach „core” i „core+”. Wysokie koszty finansowania spowodowały, że inwestorzy, podejmując decyzję o zakupie, dokładniej niż rok temu sprawdzali strukturę najemców w parkach magazynowych. W 2023 r. spodziewamy się, że większy udział w strukturze sprzedaży będą miały nieruchomości produkcyjne, przez wzgląd na rosnące znaczenie trendów nearshoringu i friendshoringu.

Zobacz także: Kraje UE będą wspólnie kupować gaz. Rosja jest coraz mocniej wypychana z Europy

Dynamiczne zmiany na rynku

Całkowity wolumen transakcji najmu na polskim rynku magazynowym wyniósł 6,69 mln mkw. (-9% r/r). Aktywność deweloperów również pozostała wysoka, pomimo nowych warunków geopolitycznych i zmian rynkowych.

Anna Głowacz, Dyrektor Działu Przemysłowego i Logistycznego, AXI IMMO, powiedziała:

W 2022 r. obserwowaliśmy zmiany w strukturze popytu. Niezmiennie silnymi grupami najemców pozostaną logistycy oraz sieci handlowe, przy czym widoczny jest wzrost zainteresowania nowoczesną powierzchnią magazynową przez klientów produkcyjnych. W 2023 r. spodziewamy się rozwoju tego trendu. Polska gwarantuje szeroko rozumiane bezpieczeństwo prowadzenia biznesu oraz bliskość kluczowych rynków zbytu. Wśród innych aktywnych grup najemców powinni pozostać producenci i dystrybutorzy produktów FMCG oraz elektroniki, a także w nieco mniejszym stopniu e-commerce.

Jeśli chodzi o podział na regiony, najwięcej nowej podaży dostarczono na Dolnym Śląsku 787 tys. mkw., w Polsce Centralnej 648 tys. mkw. oraz w Poznaniu i na Górnym Śląsku po 540 tys. mkw.

Polski rynek magazynowy w 2022 roku był zdywersyfikowany geograficznie. W grudniu najwięcej wolnej powierzchni było dostępnej w województwach lubelskim (9,5%), dolnośląskim (7%) oraz zachodniopomorskim (6,4%). Najtrudniej o wolny moduł w było woj. pomorskim (0,8%) i małopolskim (1,2%).  

Renata Osiecka, Partner Zarządzająca, AXI IMMO, podsumowuje:  

Pomimo trudniejszego otoczenia makroekonomicznego 2022 r. zaskoczył nas pozytywnie  wysokimi wynikami  popytu i rekordem w nowej podaży. Wchodzimy w kolejną fazę dojrzałości, a jej pierwsze oznaki przyniosła inflacja wraz z rosnącymi kosztami finansowania i wzrostem stawek czynszu. Rynek magazynowy stał się trudniejszy i bardziej wymagający. Rosną oczekiwania najemców w zakresie nowych zielonych umów najmu pozwalających im na realizację strategii ESG. W 2023 r. wszyscy będziemy poszukiwać optymalizacji, rozwiązań gwarantujących realne oszczędności, gdzie certyfikacja nie będzie już trendem, a standardem. Fundamenty sektora magazynowego pozostaną stabilne, przy czym spodziewamy się ograniczenia aktywności zarówno po stronie najemców, jak i deweloperów. 2023 rok będzie czasem weryfikacji dla całego rynku. 

Włosi wprowadzają nowy system intralogistyczny

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button