LotniczyTransport

Wiedeń rozbuduje lotnisko. Zurych wydłuży pasy. A my sobie dyskutujemy nad CPK

Może jednak minąć kilka lat, zanim szwajcarski rząd federalny zatwierdzi przedłużenie pasów

Lotnisko w Zurychu wydłuży pasy startowe. Port lotniczy wyda na ten cel ponad 1,1 mld zł. Władze lotniska podkreśliły, że inwestycja co prawda nie zwiększy przepustowości, ale znacząco zwiększy bezpieczeństwo startów i lądowań, niezależnie od warunków pogodowych czy wielkości maszyn. Może jednak minąć kilka lat, zanim szwajcarski rząd federalny zatwierdzi przedłużenie pasów.

Lotnisko w Zurychu wydłuży pasy startowe

Mieszkańcy Zurychu zatwierdzili w referendum plany dotyczące przedłużenia dwóch z trzech pasów startowych na tamtejszym lotnisku. Rozpoczęcie budowy projektu planowane jest na 2030 rok. Władze lotniska podkreśliły, że nadal utrzymuje dialog z lokalną społecznością we wszystkich kwestiach związanych z lotniskiem.

Czytaj też: Rusza rozbudowa lotniska w Wiedniu. Będzie jeszcze większe!

Jak informuje Simple Flying, lotnisko w Zurychu przedłuży pasy startowe 28 i 32 o kilkaset metrów. Rozbudowa, w którą holding lotniska jest gotów zainwestować 250 milionów franków szwajcarskich (1,1 mld zł) rozpocznie się dopiero w 2030 roku. Może bowiem minąć kilka lat, zanim szwajcarski rząd federalny zatwierdzi przedłużenie pasów startowych.

Chcielibyśmy podziękować mieszkańcom Zurychu za ich zaufanie i za głosy na rzecz bezpiecznego i stabilnego lotniska – również w przyszłości. Dla nas ważne jest dalsze umocnienie zaufania publicznego – stwierdził Lukas Brosi, dyrektor generalny portu.

Większe bezpieczeństwo startów i lądowań

Jak informuje portal Simple Flying, według projektu Pas 32 zostanie przedłużony o 280 metrów, a Pas 28 o 400 metrów, dodając jednocześnie drogi kołowania z obu stron tego ostatniego. Niemniej jednak, władze lotniska podkreśliły, że przedłużenia nie są związane ze zwiększeniem przepustowości, ale zapewnią większe bezpieczeństwo startów i lądowań, niezależnie od warunków pogodowych czy wielkości maszyn.

Czytaj też: Transport lotniczy jest bezkonkurencyjny czasowo

Brosi wspomniał, że dyskusje na temat głosowania mieszkańców były także dobrą okazją dla lotniska i jego zarządu do nawiązania kontaktu z lokalną społecznością i omówienia kwestii dotyczących działalności portu.

Nawet po głosowaniu, dialog ze wszystkimi grupami interesariuszy jest i pozostaje ważny. Nadal pracujemy nad wzmocnieniem operacji na lotnisku w Zurychu – dodał.

Arabskie lotnisko zmieniło nazwę. Uhonorowali zmarłego szejka

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button