Info z rynkuIntermodalnyMorskiTransport

KE zatwierdza fuzję gigantów logistyki! Ale stawia warunki

Decyzja o fuzji zależy teraz od pełnego przestrzegania zobowiązań przez obie spółki

Komisja Europejska zatwierdziła proponowane przejęcie Bollore Logistics przez CMA CGM. Zatwierdzenie wymaga jednak spełnienia zobowiązań złożonych przez strony.

Komisja Europejska zatwierdziła przejęcie Bollore Logistics przez CMA CGM

CMA CGM i Bolloré Logistics to międzynarodowe przedsiębiorstwa transportowo-logistyczne. CMA CGM świadczy usługi kontenerowego przewozu morskiego oraz obsługi terminali portowych, podczas gdy Bolloré Logistics oferuje usługi spedycji i logistyki kontraktowej.

Komisja Europejska stwierdziła początkowo, że zgłoszona fuzja obu firm mogłaby ograniczyć konkurencję na rynkach usług przewozu morskiego w Martinique, Guadeloupe i Gujanie Francuskiej. Komisja stwierdziła, że transakcja mogłaby stworzyć istotne połączenia pionowe między działalnością CMA CGM w zakresie kontenerowego przewozu morskiego na trasach łączących Europę z Martinique, Guadeloupe i Gujaną Francuską oraz działalnością Bolloré Logistics w zakresie przewozu morskiego w tych terytoriach.

Czytaj też: Kontenerowiec na LNG już płynie do Afryki. Oto CMA CGM Scandola

Jak informuje portal PortNews, Komisja uznała, że CMA CGM mogłaby mieć motywację do faworyzowania Bolloré Logistics kosztem konkurencyjnych firm spedycyjnych, zwłaszcza z uwagi na bardzo wysokie udziały rynkowe CMA CGM na tych zagranicznych trasach i struktury konkurencyjne w tych terytoriach.

Jakie są warunki fuzji?

Teraz jednak KE zatwierdziła przejęcie Bollore Logistics przez CMA CGM, oczywiście pod pewnymi warunkami. Złożone przez obie strony zobowiązania w pełni rozwiązują bowiem obawy dotyczące konkurencji, zidentyfikowane przez Komisję, poprzez usunięcie pionowego połączenia między działalnością kontenerowego przewozu morskiego CMA CGM a działalnością przewozu morskiego Bolloré Logistics na objętych terytoriach.

Komisja Europejska doszła do wniosku, że transakcja, w zmodyfikowanej formie z uwzględnieniem zobowiązań, nie budzi już obaw dotyczących nieuczciwej konkurencji. W trakcie śledztwa Komisja współpracowała z organami ds. konkurencji Polinezji Francuskiej i Nowej Kaledonii.

Czytaj też: Fed nie obniży stóp, a EBC powinien. Gospodarka strefy euro w fatalnym stanie

Jak informuje portal PortNews, decyzja o fuzji zależy teraz od pełnego przestrzegania zobowiązań przez obie spółki. Pod nadzorem Komisji, niezależny kurator będzie monitorować ich wdrożenie.

Przypomnijmy, że Komisja ma obowiązek oceny fuzji i przejęć dotyczących firm o obrotach przekraczających określone progi oraz zapobiegania takim transakcjom, które znacznie utrudniłyby skuteczną konkurencję w Europejskim Obszarze Gospodarczym lub jego istotnej części. Zdecydowana większość zgłaszanych fuzji nie stwarza problemów konkurencji i zostaje zaakceptowana po rutynowej analizie.

CMA CGM inwestuje ponad pół miliarda w nowe terminale w USA

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button