PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
Info z rynkuIntralogistykaMagazyny

Grupa Raben otrzymała rekordowy kredyt ze zrównoważonego rozwoju

Grupa Raben poinformowała o podpisaniu umowy na pięcioletni kredyt powiązany ze zrównoważonym rozwojem. Kwota związana z umową jest bardzo wysoka, ponieważ opiewa na sumę 225 mln euro. Przyznanie środków było możliwe dzięki koordynacji siedmiu banków i to jeden z pierwszych tego typu kredytów w europejskiej branży logistycznej.

Kredyt SLL, czyli Sustainability Linked Loan, który otrzymała spółka, jest drugą tego transakcją w Polsce. Wzięło w niej udział 7 instytucji finansowych: BNP Paribas Bank Polska S.A. pełnił rolę Koordynatora ds. Zrównoważonego Rozwoju, ING Bank Śląski S.A. funkcję Agenta, a Coöperatieve Rabobank U.A. – Koordynatora Dokumentacji. Ponadto. Zaangażowane były także Commerzbank AG, mBank S.A., Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A. oraz UniCredit Bank AG.

Grupa Raben chwali się otrzymaniem rekordowego kredytu SLL

Jak przekazała spółka w oficjalnym komunikacie:

Marża kredytu SLL zależna jest od spełnienia przez Raben warunków określanych przez pięć kluczowych wskaźników efektywności (KPI) w obszarach środowiska, społeczeństwa i ładu korporacyjnego (ESG) dla sektora transportu drogowego i logistyki. Cele stanowią innowacyjne połączenie wewnętrznych KPI i oceny wskaźników ESG przez podmiot zewnętrzny.

Zestaw pięciu wskaźników w kompleksowy sposób obejmuje kwestie z zakresu ESG istotne z punktu widzenia działalności Raben. Dotyczy to redukcji emisji gazów cieplarnianych, różnorodność pod względem płci i praktyk dotyczące ładu korporacyjnego. Jak wskazano w komunikacie prasowym, „kredyt ten to milowy krok dla europejskiego sektora transportu drogowego i logistyki, a także dla polskiego rynku finansowego„.

Grupa Raben przejmuje Grupę BAS

Wskaźniki KPI mające zastosowanie do kredytu SLL pokrywają się z częścią celów ECO2WAY 2025 Grupy Raben. Jak wskazano w informacji prasowej, zdefiniowane je w Raporcie Zrównoważonego Rozwoju za 2020 rok:

  • redukcja intensywności emisji z obiektów Raben o 30%
  • redukcja intensywności emisji z działalności transportowej o 10%
  • udział pojazdów spełniających normy Euro V i VI we flocie na poziomie 96%
  • relatywna optymalizacja przewozów drogowych dzięki wyższej efektywności transportu
  • wyliczenia dotyczące gazów cieplarnianych – aktualizacja i rozbudowa kalkulatora CO2 dla transportu

Jak przekazał Ewald Raben, prezes Grupy Raben:

Zrównoważony rozwój od lat jest częścią naszego DNA, a ta transakcja potwierdza nasze ambicje i zaangażowanie w tym obszarze. Stanowi również duże zobowiązanie do dalszego rozwoju w przyszłości. Niemniej cieszymy się z możliwości podjęcia tego wyzwania, ze względu na znaczenie, jakie dla Grupy Raben ma zrównoważony rozwój.

Grupa Raben inwestuje w rozwiązania proekologiczne

Raben przekazał również, że:

Podpisana dziś umowa pokazuje, że w sektorach takich jak bankowość, odpowiedzialne zachowania biznesowe postrzegane są jako kluczowe dla przyszłości gospodarki i biznesu. Cieszy nas możliwość wspólnej pracy nad zrównoważonymi rozwiązaniami dla przyszłych pokoleń. Jestem pewny, że zarówno rynek, jak i świadomość będą ewoluowały w ciągu najbliższych trzech do pięciu lat, a klienci będą wybierać firmy, które w swojej działalności stawiają na zrównoważony rozwój.

Jak wskazał André Boulanger, wiceprezes zarządu BNP Paribas Bank Polska:

Ten kredyt pokazuje, jak BNP Paribas Bank Polska wykorzystuje swoje możliwości doradcze. Dzięki temu wspiera wiodącą grupę logistyczną Raben w pierwszej transakcji finansowania powiązanego z ESG w polskim sektorze transportu i logistyki. Dekarbonizacja, wpływ społeczny i właściwe zarządzanie stają się strategiczną koniecznością, dlatego firmy będą coraz bardziej potrzebowały zrównoważonych finansów jako dźwigni do osiągnięcia neutralności klimatycznej.

Źródło: Raben

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button