PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
DrogowyTransport

Małopolanie się ucieszą! Będzie nowy węzeł na Zakopiance!

W rejonie planowanego węzła po Zakopiance codziennie przejeżdża niemal 40 tysięcy pojazdów

GDDKiA podpisała umowę na konstrukcję nowego węzła drogowego w Krzyszkowicach przy Zakopiance. Za realizację tego projektu odpowiedzialna będzie firma Nowak-Mosty, a całkowity koszt inwestycji wyniesie 91,1 miliona złotych. Według planów nowy węzeł na Zakopiance powinien być gotowy w czwartym kwartale przyszłego roku.

Powstanie nowy węzeł na Zakopiance

Dzięki tunelowi, który zostanie wybudowany pod drogą krajową nr 7, nowy węzeł na Zakopiance umożliwi bezpieczny wyjazd z Krzyszkowic w kierunku Krakowa lub Myślenic. Kierowcy zmierzający z Krakowa do Krzyszkowic będą skręcać w prawo z Zakopianki, a następnie przejeżdżać pod DK7. Następnie po nowej trasie dotrą do drogi powiatowej, biegnącej przez wieś i prowadzącej do Sieprawia. Po tej samej trasie, lecz w przeciwnym kierunku, będą poruszać się pojazdy zmierzające z Krzyszkowic w kierunku Myślenic.

Czytaj też: Wojewoda się zgodził! Powstanie ważna obwodnica na Podlasiu

W rejonie planowanego węzła po Zakopiance codziennie przejeżdża niemal 40 tysięcy pojazdów, zgodnie z danymi ostatniego Generalnego Pomiaru Ruchu, który przeprowadzono w latach 2020-2021. Dzięki budowie węzła i eliminacji lewoskrętów, bezpieczeństwo w tym obszarze zdecydowanie się poprawi. W okresie od 2017 do 2021 roku miało tu miejsce 45 kolizji drogowych oraz 18 wypadków, w wyniku których jedna osoba poniosła śmierć, a 23 odniosły obrażenia.

Będzie nowy węzeł na Zakopiance! Mieszkańcy na pewno się ucieszą
gov.pl

Czytaj też: Czesi i Słowacy bez motoryzacji są nikim. Polska sobie poradzi

Zmiany również w Myślenicach

Węzeł w Krzyszkowicach to kolejne takie rozwiązanie na DK7. Zaledwie w styczniu GDDKiA podpisała umowę na budowę węzła w Myślenicach. Rozpoczęcie prac nad nowym węzłem planowane jest na wczesną wiosnę. Pierwsze etapy obejmą przeniesienie infrastruktury energetycznej o niskim i średnim napięciu, sieci teletechnicznej, kanalizacyjnej, wodociągowej i gazowej, które kolidują z inwestycją. Dodatkowo konieczne będzie usunięcie pięciu budynków zlokalizowanych na obszarze budowy. Realizacją inwestycji zajmuje się firma Banimex, a cały proces budowy zajmie 18 miesięcy, uwzględniając przerwy zimowe. Nowy węzeł drogowy w Myślenicach powstanie do końca 2025 roku.

Dzięki realizacji węzła drogowego możliwa będzie likwidacja istniejącej obecnie sygnalizacji świetlnej, regulującej ruch na skrzyżowaniu Zakopianki z ulicą Sobieskiego. Dodatkowo powstaną nowe pasy umożliwiające łatwiejszy wjazd na węzeł oraz na trasę Zakopianki. Na ulicy Sobieskiego zaplanowano utworzenie ronda, które umożliwi skręt na drogę krajową nr 7. Zlikwidowanie sygnalizacji świetlnej oraz umożliwienie bezkolizyjnego włączania się do ruchu na drodze krajowej nr 7 zdecydowanie poprawi płynność i bezpieczeństwo komunikacji.

Powstanie najwyższa estakada w Polsce! Budowa już trwa

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button